Bonsai to miniaturowe drzewka, które sprawiają niesamowite wrażenie. Ich misterna pielęgnacja wydaje się być bardzo trudna. Nie do końca jest to prawda. Warto wiedzieć, że bonsai może uprawiać każdy, kto wykaże się cierpliwością i kogo cieszy hodowla, a nie tylko efekt końcowy. Jak rozpocząć przygodę z miniaturowymi drzewkami?

Na zewnątrz czy do mieszkania?

Decydując się na hodowlę bonsai należy sobie w pierwszej kolejności postawić pytanie, gdzie będziemy trzymać nasze drzewko.

Mając ogród lub chociaż taras można zdecydować się na bonsai, które w okresie letnim wystawimy na zewnątrz. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na rodzime rośliny. Lipa, buk, sosna, jałowiec, dąb czy klon to idealne drzewka na bonsai. W letnie miesiące mogą swobodnie cieszyć się promieniami słońca.

Miniaturowe drzewka, które przez cały rok będą w mieszkaniu, czyli hodowla indoor może koncentrować się na gatunkach egzotycznych. Benjaminek, grubosz, karmona czy szeflera drzewkowata to odpowiednie gatunki na początek. Nie można również zapomnieć o drzewkach, kwitnących, które są wyjątkowo urokliwe. Glicynia, azalia czy bugenwilla na pewno zachwyca wszystkich, którzy je zobaczą.

Warto pamiętać, że tropikalne drzewka lubią mieć dostęp do słońca, gdy będzie go za mało drzewko nie umrze, ale będzie rosło powoli i opornie. Na bonsai z tropikalnych roślin można wybrać parapet południowy, który jest bardzo słoneczny.

Doniczka – niezbędny element

Bonsai to uprawa drzewek w pojemnikach. Bardzo ważny jest wybór doniczki, która jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również ma ogromny wpływ na rozwój rośliny.

Bardzo ważna jest wysokość doniczki. W niskiej doniczce korzenie drzewka nie mogą się rozrastać, dzięki temu formowanie rośliny jest dużo łatwiejsze. Trzeba jednak pamiętać, że większość bonsai jest bardzo wrażliwych na przesuszenie. Najczęściej rośliny podlewamy codziennie.

Wybierając doniczkę należy również dostosować ją do swoich możliwości. Zbyt płaska doniczka może zmusić nas do podlewania drzewka nawet kilka razy dziennie w fazie wzrostu. Jest to dosyć kłopotliwe i nie każdy jest w stanie tego dopilnować. W takiej sytuacji korzystniejsza jest doniczka wyższa, która pozwoli na ograniczenie podlewania.

Kolejnym elementem, nad którym należy się zastanowić, jest kształt donicy. Prostokątne i kwadratowe doniczki sprawdzają się, gdy drzewka, które hodujemy mają prosty kształt. Okrągłe doniczki, nawiązujące do brzegów jeziora są idealne, gdy bonsai jest pochylone lub ma krzywy pień.

Miniaturowe drzewka są przeznaczone dla osób wytrwałych i cierpliwych. Wymagają dużo pracy i jeszcze więcej wiedzy, ale ich hodowla daje bardzo wiele przyjemności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.