Jeśli planujesz pracować jako kamerzysta ślubny, musisz znaleźć kurs filmowania dzięki któremu zdobędziesz wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne niezbędne w tej pracy. Przed tobą sporo nauki związanej z obsługą aparatu, gimbala i innych akcesoriów, z których korzysta operator kamery. Wiele godzin spędzisz też na nauce montażu video i postprodukcji. Warto więc wybrać najlepszą drogę z możliwych, by zostać profesjonalnym kamerzystą w jak najkrótszym czasie, a jednocześnie zyskać aktualną wiedzę i wskazówki przydatne w branży filmowania ślubów.
Kurs filmowania online czy warsztaty indywidualne?
Pierwsza decyzja, jaką musisz podjąć, to wybór pomiędzy zakupem kursu filmowania online lub zapisaniem się na warsztaty stacjonarne prowadzone w formule 1 na 1. Zaletą kursu online jest przede wszystkim niska cena i dostęp do znacznie obszerniejszej bazy materiałów. Płacąc niższą kwotę, otrzymujesz dużo większy zakres wiedzy, ponieważ kurs ten przygotowany został przez twórcę jeden raz i sprzedawany jest wielokrotnie szerokiej grupie odbiorców.
Stacjonarne warsztaty filmowania ślubów z kolei wymagają za każdym razem poświęcania czasu nauczyciela na przeprowadzenie wykładów. Muszą one więc kosztować zdecydowanie więcej, niż kurs internetowy. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak indywidualne podejście i możliwość zadawania pytań nauczycielowi na bieżąco.
Ucz się tworzenia filmów od najlepszych
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szkolenie online czy stacjonarne, ważne byś zdecydował się na kurs przygotowany przez osobę doświadczoną, która ma nie tylko wiedzę, ale praktyczne umiejętności związane z tworzeniem filmów. Kurs filmowania przygotowany przez praktyka da ci dodatkowo mnóstwo porad związanych z tym, jak prowadzić biznes w branży ślubnej. Dzięki temu szybciej rozwiniesz swoją firmę i nauczysz się, jak zdobywać zlecenia na filmowanie wesel.
W sieci znajdziesz wiele szkoleń, które dotyczą tylko teorii i są przygotowane przez osoby, które na co dzień nie zajmują się filmowaniem. Kursy te często są dużo tańsze, jednak wartość merytoryczna w nich zawarta podlega dyskusji. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że będziesz uczył się osoby, na której miejscu chciałbyś się znaleźć w perspektywie najbliższych kilku lat.
Kurs z certyfikatem czy bez?
Część produktów dostępnych online to kursy certyfikowane, gdzie po obejrzeniu wszystkich lekcji oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, otrzymujemy dokument potwierdzający nasze umiejętności z zakresu tworzenia filmów. Niektórzy nauczyciele wymagają nawet wykonania specjalnego video w ramach pracy zaliczeniowej. Dopiero, gdy twórca kursu przeanalizuje pracę i uzna, że jest na wystarczająco wysokim poziomie, wystawia certyfikat kursantowi.
Choć certyfikat brzmi poważnie, to nie można oceniać jakości kursu tylko po tym, czy jest certyfikowany. Jeśli planujesz nauczyć się tworzenia filmów, by zająć się filmowaniem ślubów, to tak naprawdę certyfikat nie będzie miał dla ciebie żadnego znaczenia. Jeśli natomiast myślisz o tym, by aplikować do firmy zajmującej się produkcją video, to wówczas posiadanie dyplomu sprawi, że twoja kandydatura będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnego pracodawcy.
Co powinien zawierać dobry kurs filmowania?
Jakie lekcje powinien mieć kurs filmowania, który wybierzesz? Podstawowe zagadnienia, które musi znać każdy kamerzysta weselny, to:
- czym jest ISO, przysłona i shutter speed,
- jak nagrywać filmy w slow motion,
- przebieg ślubu kościelnego krok po kroku,
- jak filmować ślub jako drugi operator,
- jak czyścić matrycę w aparacie,
- jak zmontować teledysk ślubny,
- stosowanie przejść w filmie weselnym,
- skąd brać muzykę do filmu ślubnego,
- wyważanie i obsługa gimbala.
Jeśli kurs, który oglądasz, nie porusza tych zagadnień, poszukaj szkolenia, które jest znacznie bardziej rozbudowane. Polecamy zainspirować się produktami, które są wysoko oceniane w branży ślubnej, jak chociażby kurs filmowania Zostań Filmowcem PL. Warto spojrzeć na opinie od kursantów, które potwierdzają, że informacje zawarte w kursie są przydatne. Opinie od osób, które kupiły kurs, są najlepszym wyznacznikiem jakości danego szkolenia.