Ciekawe i inspirujące dodatki do pracy kaletniczej są bardzo cenione. Sami kaletnicy wprost uwielbiają dopieszczać swoje prace sprawiając, że są jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej wartościowe. Na rynku kaletniczym istnieje wiele dodatków takich jak napy, nity, stemple czy szeroko pojęta chemia do skór. Preparaty do ochrony materiałowej projektów kaletniczych są bardzo cenione. Jeżeli już włożyło się tak dużo pracy w wytworzenie własnych dzieł to warto je czymś zabezpieczyć! Guma tragakantowa jest jedną z bardzo ciekawych pozycji, o której warto dowiedzieć się nieco więcej.

Guma tragakantowa – informacje i sposób użycia

 

Guma tragakantowa jest chemią do skóry, która potrafi dopieścić każdy kaletniczy projekt. Jej celem są krawędzie i brzegi skóry, które wymagają odpowiedniej opieki. Najczęściej prace rozpadają się właśnie od strony bocznej skórzanego projektu. Guma tragakantowa nie tylko wygładza boczną powierzchnię projektów skórnych, ale również nadaje jej odpowiedniego stopnia gładkości. Dzięki temu trudniej zahaczyć powierzchnią danego projektu i uszkodzić całą pracę. Oczywiście dodatkowo dzięki gładkiej powierzchni sama praca dobrze leży w dłoni co jest kolejnym atutem.

Użycie i zastosowanie gumy tragakantowej nie jest czymś niezwykle skomplikowanym. Jednak warto poznać kilka podstawowych zasad zanim przystąpi się do procesu nakładania gumy na swoją pracę. Oczywiście kawałek skóry powinien być odpowiednio przygotowany. Najlepszy efekt umożliwia odpowiednie sfazowanie krawędzi, a następnie wypolerowanie jej. Przydadzą się tutaj takie narzędzia jak edge beveler czy wood slicker. Na początku cały preparat należy silnie wstrząsnąć aby najważniejsze cząsteczki gumy dobrze wymieszały się z pozostałymi składnikami. Kolejnym krokiem jest użycie wełnianego aplikatora i nałożenie niewielkiej ilości gumy na brzeg skóry. Czynność należy powtórzyć kilka razy. Aby uwydatnić cały efekt warto jest polerować krawędź skóry między etapami nakładania gumy tragakantowej. Przyda się tutaj niezawodny wood slicker wykorzystywany już przed całym procesem nakładania gumy.

Podsumowanie

 

Jak widać guma tragakantowa potrafi być sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem dla wielu kaletników. Jedną z lepszych gum tragakantowych jakie można dostać na rynku są gumy od marki Fiebing’s. Prezentuje ona różnorodne propozycje z działu chemii do skór, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Wraz z nimi każda wykonana praca będzie o niebo lepsza!

 

Sprawdź: https://craft-point.com/sklep/fiebings-gum-tragacanth-118-ml/