Zakup samochodu to nie lada wydatek, jednak wielu z nas nie wyobraża sobie załatwiania codziennych spraw bez tego narzędzia. Warto pamiętać, że sam zakup auta to nie jedyne wydatki, które czekają na właściciela. Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce? Czy sprowadzając samochód z zagranicy, konieczne jest uiszczenie dodatkowych opłat?

Czy wiesz, ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce?

Szukając nowego samochodu, zdecydowanie skupiamy się na walorach estetycznych i technicznych pojazdu niż na tym, że poza samym kupnem konieczne będzie również zarejestrowanie i opłacenie rejestracji pojazdu. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce – musimy wiedzieć, że proces ten obejmuje kilka opłat.

Pierwszym elementem, który obowiązuje wszystkich właścicieli pojazdów, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli samochód został sprowadzony z zagranicy przydatne okaże się ubezpieczenie krótkoterminowe, które da dość czasu na to, aby w sposób bezstresowy dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją. Kolejną ważną kwestią jest podatek od kupna samochodu, zwany również podatkiem od czynności cywilnoprawnych PCC. Kwota PCC uzależniona jest od wartości samochodu i wynosi dokładnie 2% tej sumy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu – finalna kwota

Zastanawiając się, ile kosztuje rejestracja samochodu, warto wiedzieć, że procedura ta wynosi ok. 180 zł. W jej skład wchodzą opłaty z tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną. W cenie znajduje się także pozwolenie czasowe, znak legalizacyjny, opłata skarbowa. Jeśli posiadacz samochodu pragnie indywidualnej tablicy rejestracyjnej, koszt takiej opłaty wzrasta o 1000 zł. W przypadku kupna samochodu w powiecie zamieszkania, koszt rejestracji może być niższy, gdyż nie ma potrzeby wymiany tablic.