Znamiona i pieprzyki nie zanikają samoistnie. Aby się ich pozbyć, trzeba je wyciąć lub zastosować mniej inwazyjną metodę – laserowe usuwanie zmian skórnych. Laser frakcyjny jest w stanie zniwelować niemal każdy wykwit skórny o łagodnym charakterze. Przedstawiamy zalety zabiegów laserowych oraz wskazujemy, w jakich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.

Zalety usuwania zmian skórnych laserem

Zmiany skórne usuwane są specjalnym laserem frakcyjnym CO2. Wiązka światła emitowana przez to urządzenie doskonale pochłania wodę zawartą w skórze. Na skutek działania lasera CO2 dochodzi do odparowania leczonego znamienia i jego koagulacji. W leczonym miejscu powstaje powierzchniowy strupek, który znika po okresie 3–4 tygodni.

Eksperci z Kliniki Miracki Warszawa Ursynów aleja Ken 54 wymieniają liczne zalety laserowego usuwania zmian skórnych:

  • przy pomocy lasera można usunąć wszelkiego rodzaju łagodne zmiany skórne, takie jak: kurzajki, włókniaki, kaszaki, pieprzyki, znamiona;
  • laserowe usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem szybkim i mało inwazyjnym, nie wymagającym zakładania szwów;
  • dla uzyskania pożądanych efektów wystarczy zazwyczaj wykonanie jednego zabiegu;
  • laseroterapia jest praktycznie bezbolesna – skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza i dodatkowo można znieczulić skórę kremem;
  • podczas laserowego usuwania znamion nie dochodzi do krwawienia, a ryzyko infekcji i innych powikłań jest minimalne;
  • precyzja zabiegu oraz regeneracyjne działanie lasera zapewnia prawidłowe gojenie i brak blizn;
  • zabieg przeznaczony jest dla osób w każdym wieku.

Kiedy laserowe usuwanie zmian skórnych nie jest wskazane?

Chociaż zabieg laserowego usuwania zmian skórnych ma wiele zalet, nie można zastosować go w każdym przypadku. Jeśli istnieje najmniejsze ryzyko, że zmiana skórna może być nowotworem, lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Laser CO2 nie umożliwia bowiem wycięcia zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej tkanki. Taki efekt można osiągnąć tylko z pomocą narzędzi chirurgicznych – skalpela, łyżeczki chirurgicznej. Wycięty materiał odsyłany jest następnie do laboratorium, gdzie przeprowadzane jest badanie histopatologiczne, które rozstrzyga ostatecznie, czy zmiana skórna była złośliwa, czy łagodna. 

Zabieg chirurgiczny to najskuteczniejsza metoda przeciwdziałania rozwojowi raka skóry. Laserowego usuwania zmian skórnych nie wykonuje się również u osób, którym światło laserowe może zaszkodzić. Przeciwwskazania to przede wszystkim: ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, zaburzenia krzepnięcia krwi, epilepsja, aktywne choroby nowotworowe, autoimmunologiczne i cukrzyca.

Gdzie wykonać laserowe usuwanie zmian skórnych?

Laserowe usuwanie zmian skórnych powinno być poprzedzone dokładnym badaniem dermatologicznym przy pomocy dermatoskopu. Na tej podstawie specjalista jest w stanie stwierdzić, czy znamię jest łagodne i czy można bezpiecznie usunąć je przy pomocy lasera. Podczas konsultacji wstępnej konieczne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Zabieg wykonywany jest przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Jeśli szukasz zaufanego miejsca, w którym w sposób profesjonalny wykonywane jest laserowe usuwanie zmian skórnych, kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.