Lasy są potrzebne. Z wielu względów. Chociażby po to, aby móc przejść się na spacer. Może nie co dzień, ale co jakiś czas na pewno. Lasy są również po to, aby móc wykorzystać drewno tam znajdujące się do celów produkcyjnych. Wszystko to jednak należy robić w sposób rozsądny i zrównoważony.

Czas na wdrożenie FSC

O tym, czy dana firma lub zarządca lasu działa w sposób zrównoważony, decyduje fakt posiadania certyfikatu FSC. Kolejny, międzynarodowy dokument, który uznawany jest w wielu środowiskach biznesowych. Aby certyfikacja została przyznana, potrzebny jest audit FSC. Taka kontrola przez jednostkę certyfikującą odbywa się w terminie, który zostanie uzgodniony wcześniej z klientem. Zajmuje ona trochę czasu (kontrola) więc warto wcześniej wszystko zaplanować. Tym bardziej, że chodzi też o sprawdzenie obowiązujących norm. 

Na czym polega audyt?

Audyt FSC podzielić można na trzy etapy. Część będzie odnosiła się do bieżącego sprawdzenia wszystkich dokumentów, jakie odnoszą się m.in. do materiałów, jakie będą użyte podczas produkcji. W przypadku lasów będą to dokumenty, które są dowodem na racjonalne zarządzanie posiadanymi zasobami. Druga część odnosić się będzie również do bieżącej obserwacji tego, co w firmie dzieje się na co dzień. Ważne są również rozmowy z pracownikami, którzy będą najlepszym dowodem na to, co na co dzień dzieje się w firmie. DJB doradztwo, jak również inne firmy zajmujące się wykonywaniem tego typu działań, przygotowują raport, z jakim będzie mógł klient się zawsze zapoznać.

Czy otrzymam certyfikat?

Certyfikat FSC zostaje przyznany wtedy, jeżeli wnioski z raportu końcowego będą jak najbardziej pozytywne wobec klienta. Jeżeli tak faktycznie będzie, to certyfikacja zostanie przyznana w formie papierowej, jak również elektronicznej. Kiedy świat wirtualny nie był jeszcze tak mocno powszechny, to ograniczano się tylko do formy papierowej. Certyfikat otrzymuje się na pięć lat. Równocześnie przedsiębiorca otrzymuje możliwość generowania specjalnych etykiet, jakie będzie można umieszczać na swoich produktach. Trzeba przyznać, że jest to nie lada wyróżnienie wśród innych rzeczy, jakie można znaleźć na sklepowych półkach. Po tym, jak minie okres pięciu lat, przedsiębiorca, czy też zarządca lasu na nowo może starać się o recertyfikację. Tak, żeby udowodnić, iż wciąż działa dla dobra środowiska naturalnego, rozsądnie podchodząc do wyboru drewna, jakie będzie użytkowane podczas produkcji.