Początek sezonu letniego to moment, kiedy wiele osób zaczyna korzystać z różnych akwenów wodnych (morza, jeziora, stawki). Nie tylko, jeżeli jest mowa o kąpielach wodnych, ale o korzystaniu z jachtów, czy też łódek. W okresie letnim, duża część społeczeństwa robi sobie postanowienie odnośnie zdobycia patentów żeglarskich, aby móc samodzielnie prowadzić dedykowane jednostki wodne. Jak tego dokonać?

Gdzie znaleźć kurs na patent?

Ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz rozporządzenie Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460, jasno określa, że patent żeglarski potrzebny jest do tego, aby móc samodzielnie pływać jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM). To takie przypomnienie dla osób, które miałyby wątpliwość odnośnie zdobycia takiego właśnie dokumentu.

Szkolenia żeglarskie, które mogą zakończyć się zdobyciem jednego z wymaganych patentów, organizują różne środki na terenie Polski, w tym chociażby Róża Wiatrów. Przy tej okazji warto przypomnieć, że zawsze warto skorzystać oferty polecanych ośrodków szkoleniowych, cieszących się dobrą opinią. Aby mieć pewność, że podczas kursu będzie można zdobyć bez problemu wymaganą wiedzę, a także umiejętności. 

Kto może zostać żeglarzem?

Praktycznie każda osoba. W ofercie znaleźć można kurs żeglarski, który dedykowany jest dla osób dorosłych tylko i wyłącznie. Należy jednak dodać, że na pierwszy patent, po ukończeniu szkolenia, zdawać mogą osoby, które ukończyły trzynasty rok życia. Te młodsze osoby muszą jednak posiadać pozwolenie od swoich rodziców lub od pełnoletnich opiekunów. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego, aby podejść do takiego kursu. W szczególności, jeżeli chodzi o lęki i psychikę. Osoby, które odczuwają strach przed otwartą przestrzenią wodną, raczej nie powinny myśleć o takim szkoleniu. 

Szkolenia w wolnym czasie

Tego rodzaju kursy organizowane są na ogół od wiosny aż do późnej jesieni, kiedy to są sprzyjające warunki atmosferyczne. Planując wybrać się na taki kurs, należy uwzględnić to, że trzeba na to poświęcić dużą ilość czasu. Przydać się może dwutygodniowy urlop, który w całości będzie można poświęcić na zdobywanie wiedzy na kursie. Szkolenia żeglarskie planowane są z odpowiednim wyprzedzeniem, więc każda osoba zdąży zaplanować sobie urlop na ten czas.