Choć konstrukcje stalowe charakteryzują się ogromną odpornością na zniszczenia i różnego rodzaju czynniki destrukcyjne, to jednak ich kluczowy element mocujący bywa bardzo często narażony na korozję. Z tego też powodu powszechnie w miejscach o podwyższonym ryzyku korozji stosuje się śruby ze stali nierdzewnej. Jakie rodzaje takich śrub są najczęściej stosowane?

Czym jest stal nierdzewna?

Na samym początku trzeba się oczywiście dowiedzieć absolutnych podstaw w zakresie takich śrub, a mianowicie, czym one tak w ogóle są. Wykonane są one ze szczególnego materiału, jakim jest stal nierdzewna. Dzięki temu, że jej głównym składnikiem jest chrom, posiada ona właściwości antykorozyjne, lecz oprócz tego jest odporna na działanie substancji chemicznych oraz elektrochemicznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ dostająca się na gwint wilgoć mogłaby spowodować poważne zniszczenia.

 

Wiele osób może się zastanawiać, po co tak właściwie stosowane są śruby. Skoro tak często dochodzi do korozji ich gwintów, czemu nie stosować po prostu nitów? Wiedzieć trzeba, że śruby mają jedną ogromną przewagę — są wielorazowego użytku. Można je dowolnie wykręcać i wykręcać, na co niestety nity zrywalne nie pozwalają.

 

Najpopularniejsze rodzaje stali nierdzewnej

Chcąc osiągnąć możliwie jak najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne, trzeba wykorzystywać odpowiedni rodzaj stali. Do produkcji śrub nierdzewnych wykorzystuje się jedną z trzech jej wersji. Zdecydowanie najpopularniejsza jest stal austenityczna, która jest hartowana i niemagnetyczna. Inną ciekawą propozycją jest stal martenzytyczna, czyli wersja o silnych właściwościach magnetycznych i hartowana. Ostatnim typem jest odmiana ferrytyczna. W tym wypadku ma się do czynienia ze stalą niehartowaną i bez właściwości magnetycznych.

 

Która odmiana śrub jest najczęściej stosowana? Jak się okazuje, przeważnie spotkać się można ze śrubami z pierwszego rodzaju stali, czyli austenitycznej. Właściwości, którymi się charakteryzuje, są w pełni wystarczające do praktycznie wszystkich zastosowań.

Gdzie wykorzystywane są śruby nierdzewne?

Czym cechuje się taka śruba? Oprócz tego, że jest ona nierdzewna, czyli niepodatna na efekt korozji, jest dodatkowo żaroodporna i kwasoodporna, a także jest łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Dzięki takim zaletom śruby tego typu znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Przede wszystkim wspomnieć trzeba, że są one powszechnie wykorzystywane jako elementy mocujące na statkach. Dodatkowo często używa się ich do budowy mostów.

 

Co ciekawe, takie śruby są wykorzystywane nie tylko w przemyśle ciężkim, lecz również w domowych zastosowaniach. Jeśli chce się przymocować złącza ciesielskie podczas budowy altanki czy też założyć barierki lub balustrady na balkonie, z całą pewnością wykorzysta się do tych zadań właśnie taki rodzaj śrub.

Dużym zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że z takich śrub powszechnie korzystają także producenci sprzętu domowego. Można mieć właściwie pewność, że to śruby nierdzewne znajdują się w takich urządzeniach jak zmywarka lub lodówka.

Więcej informacji o produktach znajdziesz na https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/