TOP

Złomowanie cyny a złomowanie innych metali

Cyna jest jednym z metali, który nadaje się do złomowania i późniejszego przetworzenia. Podobnie jak aluminium, czy miedź, cyna bez problemu może zostać poddana recyklingowi. Sama w sobie stanowi często element stopów. Dzięki swoim właściwościom, takim jak doskonałe przewodzenie prądu i ciepła, dość niska temperatura topnienia, czy odporność na korozję, stanowi podstawę wielu połączeń z innymi metalami, również na zasadzie powłoki na żelazie, która zabezpieczać ma przed korozją. Recykling cyny jest opłacalny, a czysta postać tego pierwiastka osiąga dość wysokie ceny na skupach metali.

Gdzie znajdziemy cynę?

Jest ona między innymi elementem stopu, tworzącego popularne lutowie. Stanowi ono materiał do lutowania, czyli jednego ze sposobów na łączenie ze sobą elementów metalowych. W niedalekiej przeszłości, oprócz cyny, elementem stopu był ołów. Dziś lutowie składa się z domieszki srebra, gdyż ołów powszechnie został uznany za szkodliwy i wycofany z produkcji. Jednak do dziś bez problemu na skup cyny przekażemy dowolny stop z jej dodatkiem.

Cyna jest również pierwiastkiem powszechnie stosowanym w układach elektronicznych, których recykling także jest możliwy. Złom cyny z pewnością byłby w stanie przyjąć inne przedmioty wykonane z tego surowca, jednak część z nich może mieć sporą wartość kolekcjonerską i historyczną. Była ona bowiem elementem przedmiotów wykonanych ze spiżu (głównie dawne dzwony i armaty), jak i pokrywano nią naczynia wykonane z metalu, aby zabezpieczyć je przed korozją. Do dziś pokrywa się cyną stalowe puszki, aby nie były podatne na rdzę.

Skupowanie i przetwarzanie cyny

Recykling cyny przeprowadzany jest w podobny sposób jak recykling innych metali. Jednak jej cena, kiedy występuje ona bez domieszki, potrafi być naprawdę wysoka. Złom cyny, na jaki oddajemy wykonane z niej produkty powinien więc dysponować osobą znającą się na swoim fachu, a najlepiej wyposażoną w urządzenie, pozwalające określić skład danego metalu. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że skup cyny został przeprowadzony uczciwie i wszystkie strony na tym zyskały.

Recykling a środowisko naturalne

Na przetwarzaniu surowców w największym stopniu zyskuje Ziemia. Dzięki przetapianiu metali, takich jak cyna, ograniczamy ich wydobycie, a więc oszczędzamy zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń. Recykling jest więc jednym z najlepszych sposobów na połączenie indywidualnych zysków, z zyskami kolektywnymi, płynącymi poprzez ograniczenie bezsensownego wydobycia surowców, do których dostęp mamy poprzez przerobienie odpadów.

Categories Ciekawe