Zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni tarasowej jest dzisiaj łatwiejsze niż nam się wydaje. Obecnie topowi producenci oferują nam nie tylko wygodne komplety meblowe, ale również liczne dodatki. Jednym z najchętniej wybieranych jest wiata tarasowa, czyli pergola. Jak jest skonstruowana? Czy taka wiata pozwoli nam na lepszy odpoczynek?

Wiata tarasowa – odpocznij w cieniu!

Wiata tarasowa to nowoczesna konstrukcja, której elementy wykonane są z wysokiej jakości tworzyw i materiałów. Wiata tarasowa nie tylko dokładnie wyznaczy obszar wypoczynkowy, ale tez pozwoli na jego skuteczne zacienienie. Nowoczesne wiaty tego typu odznaczają się przede wszystkim innowacyjnym designem oraz projektami, które przyciągają wzrok: idealnie wpisują się one w aranżacje minimalistyczne, skandynawskie. Jak skonstruowana jest wiata tarasowa?

Wiata tarasowa to konstrukcja modułowa – jej elementy to części wykonane z aluminium malowanego proszkowo. Materiał ten jest wysoce odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz na wilgoć czy pojawianie się korozji. Konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób, aby móc ją samodzielnie wznosić. Nie ma potrzeby jej kotwienia w betonie. Konstrukcja posiada wbudowaną rynnę, która pozwoli na odprowadzanie wody deszczowej. Dach wiaty wykonany jest z ruchomych listew aluminiowych – mogą się one obracać wokół własnej osi, przez co sami decydujemy o tym, jak wiele światła wpada pod pergolę. Lamele w pozycji zamkniętej sprawiają, że dach jest całkowicie zakryty, nie nagrzewa się, a my możemy odpoczywać w komfortowym cieniu.

Wiata tarasowa z meblami ogrodowymi

Chcąc odpoczywać pod wiatą koniecznie wybierzmy meble tarasowe – powinny być one wygodne, dopasowane do naszych potrzeb i wielkości przestrzeni wypoczynkowej oraz odporne na pogodę. Wśród rekomendowanych kompletów wymienia się głównie meble technorattanowe.