TOP

W którym momencie lekarze wymienią swoje kasy fiskalne?

Stopniowe wycofywanie dotychczasowych urządzeń i przechodzenie na obsługę kas rejestrujących nowego typu – oto jeden z podstawowych rezultatów systemu fiskalizacji online. W przypadku niektórych firm proces ten będzie przebiegał ewolucyjnie. Część przedsiębiorców wymieni swoje kasy np. po zapełnieniu ich modułów fiskalnych. Niemniej, pewne grupy działalności, w tym gabinety lekarskie, będą musiały wcześniej wdrożyć nowe technologie.

Obowiązek wymiany „starych” urządzeń fiskalnych na kasy online zostanie zdefiniowany w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. To właśnie tam znajdą się zapisy, które zobligują podatników reprezentujących konkretne branże do wcześniejszego wdrożenia modeli nowego typu (w odgórnie ustalonych terminach). Na wspomnianej liście znajdą się też lekarze, którzy świadczą usługi medyczne na rzecz osób fizycznych i prowadzą ewidencję za pomocą kas rejestrujących.

Dlaczego lekarze będą musieli wymienić urządzenia?

Konieczność wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących będzie konsekwencją wprowadzenia w Polsce systemu fiskalizacji online. W ramach wspomnianego rozwiązania prawnego i technicznego, podatnicy zaczną stopniową przechodzić na obsługę kas rejestrujących nowego typu. Równocześnie, ustawodawca zobliguje konkretne działalności do wcześniejszej wymiany urządzeń. Od 1 stycznia 2020 roku kasa fiskalna dla lekarza będzie już musiała funkcjonować w trybie online. Obowiązek ten zostanie zdefiniowany w ustawie o podatku od towarów i usług.
Na czym będzie polegał nowy tryb pracy urządzenia rejestrującego? Kasa online zapewni lekarzowi realizowanie paragonów fiskalnych w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Model ten będzie też stale współpracował z systemem teleinformatycznym Ministerstwa Finansów. W ramach takiego połączenia urządzenie rejestrujące zacznie przesyłać dane do CRK, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Transmitowane informacje będą zaś dotyczyły m.in. prowadzonej ewidencji. Ponadto, wszechstronna kasa fiskalna nowego typu już w standardzie zagwarantuje współpracę z terminalem płatniczym.

Co zrobić, żeby być gotowym na zmiany w przepisach?

Jeszcze przez pewien czas nan ryku technologii sprzedaży nie znajdziemy kas fiskalnych online. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, urządzenia te mają się pojawić dopiero w drugiej połowie 2018 roku. Jak w takiej sytuacji powinni postąpić lekarze, którzy już teraz muszą wdrożyć kasy rejestrujące w swoich gabinetach? Dobrym rozwiązaniem wydaje się zainstalowanie urządzenia gotowego na pracę w nowym systemie fiskalizacji. Takie modele są już dostępne w ofercie dystrybutorów technologii sprzedaży, a można je rozpoznać po gwarancjach określanych najczęściej jako Online Ready.

Kas rejestrujących z wspomnianymi certyfikatami nie będzie trzeba w przyszłości wymieniać. Ich producenci zapewniają bowiem, że wystarczające okaże się zmodernizowanie funkcjonalności urządzeń Online Ready. Ponadto, unowocześnienie kasy będzie można przeprowadzić w odpowiednim momencie – w taki sposób, aby spełnić wymogi znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.
Więcej szczegółowych informacji w tej sprawie można znaleźć w artykułach na tej stronie.

Categories Ciekawe
https://dragonbleuusa.com/jakie-wyposazenie-zapewnia-sklep-jezdziecki/ https://aahasc.org/co-zabrac-na-zimowisko/ http://atmlive.pl/czaprak-od-czego-zalezy-jego-wybor/