W ostatnich latach rośnie popularność jazdy na quadach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego pojazdu tego typu. Jeśli i Ty planujesz sprezentowanie sobie takiej efektownej „zabawki”, dowiedz się, jakie akcesoria do quada pozwolą Ci wygodnie i bezpiecznie cieszyć się nowym sprzętem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego przeznaczone są quady?
  • Po co jest wyciągarka do quada?
  • Do czego przyda Ci się kufer?
  • Jakie inne akcesoria usprawnią jazdę quadem?

Quady – podstawowe informacje

Quady – zwane też czterokołowcami, wszędołazami lub ATV (od angielskiego all-terrain vehicle) – przeznaczone są do jazdy po trudnej nawierzchni. Mają duże opony o obniżonym ciśnieniu, co pozwala im pokonywać nawet grząskie tereny. Są to pojazdy otwarte – czyli nie mają kabiny, która pozwoliłaby na ochronę kierowcy. Podczas prowadzenia quada przyjmuje się na nim charakterystyczną pozycję – siada się na pojeździe okrakiem.

Wyciągarka do quada

Podczas jazdy czterokołowcem cała zabawa tkwi w tym, aby pokonywać możliwie trudne tereny – błotniste rubieże, piaszczyste wzgórza czy też przeprawy przez strumienie. Z tego względu może się zdarzyć, że Twój pojazd utknie gdzieś w grząskiej nawierzchni lub nie będzie w stanie pokonać szczególnie trudnego podjazdu. W takiej sytuacji niezbędnym akcesorium do quada okazuje się wyciągarka, czyli sprzęt, który wyratuje Cię z opresji i pozwoli Ci ukończyć trasę nawet w ekstremalnych warunkach.

Wyciągarki dzielimy na ręczne, elektryczne, hydrauliczne lub mechaniczne. Dwie ostatnie wykorzystują do swego działania pracę silnika samochodu, natomiast modele elektryczne wyposażone są we własny silnik i akumulator. Do podstawowych parametrów wyciągarek należy uciąg – czyli siła, jaką sprzęt może włożyć w udźwignięcie danego quada. Ogólna zasada mówi, że powinien on mieć wartość ok. 1,5 razy większą, niż wynosi masa całkowita pojazdu. Przy zakupie wyciągarki ważne są też m.in. waga i moc sprzętu czy poziom poboru prądu. Należy również zdecydować, jakiej liny będziemy w niej używać – stalowej czy syntetycznej.

Kufer do quada

Kufer do quada przydaje się nie tylko w sytuacji, gdy planujesz dłuższe wojaże na swoim czterokołowcu. Już po paru wyprawach w błocie czy deszczu zorientujesz się bowiem, że na wagę złota mogą się okazać komplet zapasowych ubrań, dodatkowe okrycie wierzchnie czy druga para butów. Aby zwiększyć komfort jazdy, warto też zabrać innego rodzaju ekwipunek – jedzenie i zapas wody, podstawowe środki higieniczne itp. Nawet jeśli oddzielnie są to niewielkie rzeczy, to jednak gdy zbierzemy je do kupy, okaże się, iż wymagają sporej przestrzeni do ich spakowania.

W takiej sytuacji potrzebujemy odpowiedniego systemu przechowywania bagażu na czterokołowcu. Możemy tu wybierać między sztywnymi kuframi – montowanymi na stelażu – a bardziej miękkimi i zdecydowanie lżejszymi torbami. Musimy też podjąć decyzję, czy chcemy się zdecydować na modele przeznaczone na przód, czy też na tył quada. W ofercie rynkowej mamy torby i kufry o zróżnicowanej pojemności, którą także możemy dopasować do swoich potrzeb. Przy wyborze tego typu akcesoriów koniecznie zwróć uwagę na to, czy wykazują się one wysoką odpornością na wodę i uszkodzenia mechaniczne.

Quad – akcesoria dodatkowe

Istnieje wiele akcesoriów do quada, które mogą się okazać przydatne – większość z nich będziesz dobierać stosownie do indywidualnego zapotrzebowania. Jednak niektóre to sprzęty dość uniwersalne, powszechnie wykorzystywane przez kierowców wszędołazów. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w pokrowiec czy plandekę na quada. Pozwolą one przechowywać pojazd w taki sposób, aby był chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Aby zapewnić sprzętowi bezpieczeństwo, wiele osób decyduje się na specjalne osłony podwozia. Mają one na celu ochronić spód przed uszkodzeniami mechanicznymi – np. odbijanymi podczas jazdy kamieniami czy wystającymi skałami.

Możesz też dodać taki osprzęt do swojego quada, dzięki któremu Twój czterokołowiec znacznie wzbogaci swoje funkcje. Do popularnych akcesoriów tego typu należy pług śnieżny. Pozwoli on szybko i sprawnie odśnieżyć nawet duży teren. Sprzęt ten występuje w wersji dedykowanej danym quadom lub uniwersalnej – nadającej się do zamontowania na wszystkich modelach. Oprócz tego istnieje wiele rodzajów przyczepek do czterokołowców. Mogą one mieć charakter stricte transportowy lub pełnić określone funkcje – np. kosiarki, zamiatarki czy zbieracza liści.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak bogaty wybór akcesoriów do quada jest dostępny na rynku, wejdź na stron: https://allegro.pl/kategoria/czesci-i-akcesoria-motocyklowe-akcesoria-do-quadow-251342?bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-aut-1-5-0207 – i wybierz sprzęt, który odpowie na Twoje potrzeby.