TOP

Systemy nawadniania trawników

Piękny i zielony trawnik nigdy jeszcze sam nie urósł. Aby móc poszczycić się takim naturalnym dywanem, konieczne jest regularne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, które polegają przede wszystkim na przycinaniu, nawożeniu i oczywiście podlewaniu. Jeśli ładny trawnik ma być wyłącznie ozdobą, a jego powierzchnia nie jest specjalnie duża, często wystarczy regularnie podlewać go konewką lub wężem ogrodowym. Pewien problem pojawia się jednak, gdy do nawodnienia jest dużo większy obszar – na przykład boisko piłkarskie, pole golfowe czy miejsce, w którym rośnie trawa sprzedawana później jako trawa z rolki.

Sposoby nawadniania dużych trawników

Aby trawnik o dużej powierzchni został nawodniony we właściwy sposób, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości systemu nawadniania. Dla osób posiadających pola golfowe czy instytucji będącej we władaniu boiskiem piłkarskim kwestią kluczową powinno być zapewnienie dobrej kondycji murawy. W tym pomóc mogą specjalne systemy nawadniania trawników.

Rozwiązania przeznaczone dla profesjonalistów nieco różnią się od systemów nawadniania trawników przeznaczonych do montażu w przydomowych ogrodach czy na działkach wypoczynkowych. Instalacje profesjonalne w porównaniu do amatorskich wykonane są często z lepszych jakościowo materiałów. Wynika to przede wszystkim z warunków eksploatacji. Narażona na działanie słońca, silnie eksploatowana przez sportowców murawa na polu golfowym czy na boisku piłkarskim wymaga dużo większej troski i dużo większej ilości wody, niż trawa w przydomowym ogrodzie.

Zraszacze do trawy w instalacjach profesjonalnych

W profesjonalnych systemach nawadniania trawników nie jest aż tak istotny kształt zraszacza. Tu liczy się przede wszystkim wydajność i niezawodność. W miejscach, gdzie hoduje się trawę z rolki częściej można spotkać zraszacze do trawy, które stale wystają ponad powierzchnię ziemi. Na boiskach piłkarskich spotkać można zraszacze do trawy wynurzeniowe lub rozstawiane na statywach.

Niektóre systemy nawadniania trawników – http://zielony-trawnik.pl/ przystosowane są do pracy na wyższych ciśnieniach. Jeśli pole golfowe lub klub piłkarski posiada własne ujęcie wody o wyższym ciśnieniu, powinno się stosować system o wyższym ciśnieniu roboczym.

Nawadnianie ogrodów – instalacje profesjonalne

Instalacje profesjonalne można spotkać również w niektórych ogrodach. Na taki zakup decydują się najczęściej bardzo wymagający klienci, którzy oczekują niezawodności oraz dużej trwałości takiego systemu. Najczęściej jednak nawadnianie ogrodów realizowane jest za pomocą zwykłych systemów podlewających.

Categories Ciekawe