Jeżeli interesujemy się sportami zimowymi, to na pewno dotarła do nas informacja o tym, że istnieje coś takiego jak narciarstwo skiturowe. Co to właściwie jest narciarstwo skiturowe i czy każdy może uprawiać tę dyscyplinę sportu?

Co to jest skitur?

O narciarstwie tego rodzaju jak skitur słyszała chyba większość narciarzy, ale niekoniecznie wszyscy wiedzą, o co dokładnie w nim chodzi. Narciarstwo skiturowe jest to połączenie narciarstwa biegowego, narciarstwa zjazdowego oraz turystyki górskiej. Ta dyscyplina sportu przede wszystkim umożliwia nam, podróżowanie po szlakach górskich w zimie, czyli w okresie, kiedy dla zwykłego piechura, większość z tych szlaków jest po prostu niedostępna.

To, że szlaki są niedostępne, wynika głównie z tego, że przeważnie zalega na nich bardzo duża warstwa głębokiego śniegu. Uniemożliwia ona lub bardzo utrudnia pieszą wędrówkę. Jakąś alternatywą w takiej sytuacji są oczywiście rakiety śnieżne, ale coraz więcej osób kieruje się w stronę nart skiturowych.

Gdzie uprawiać narciarstwo skiturowe?

Trasy skiturowe bardzo często pokrywają się ze szlakami turystycznymi. Tak jest po prostu łatwiej oraz bezpieczniej. Zaawansowani miłośnicy skiturów, często jednak poruszają się poza głównymi szlakami. Jest to oczywiście dozwolone, ale wymaga dużych umiejętności, wytrzymałości oraz wiedzy.

Dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych są przeznaczone wytyczone szlaki piesze, które przysypane dużą warstwą zimowego puchu, wprost idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa skiturowego. Trasy takie wprost idealne znajdują się w Karkonoszach, Górach izerskich, Sudetach, Beskidach oraz Bieszczadach.

Czy każdy może uprawiać skitur?

Skitur jest dość demokratycznym sportem, ponieważ poziom trudności trasy skiturowe mają rozpięty w dość szerokim zakresie. Należy jednak mieć nawet na najprostszej podstawowe umiejętności w poruszaniu się na nartach. Kondycja fizyczna na początek również nie musi być mistrzowska, ale należy się przygotować, że poziom zmęczenia może być znaczny.

Skitur to również sprzęt. Jeśli chcemy taki posiadać na własność, to również musimy do tego przygotować nasz portfel. Dyscyplina ta w Polsce nowa nie jest, ale dopiero niedawno zyskała dużą popularność, więc o sprzęt używany może być ciężko. Minimum, jakiego potrzebujemy to narty z wiązaniami skiturowymi, takież buty, kije, foki, kask oraz gogle lub okulary. Jeśli dorzucimy do tego ciepłe ubranie, sumka może zrobić się niemała w przypadku sprzętu ze sklepu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska trasy skiturowe.