TOP

Skitouring a narty carvingowe

Ludzie od wieków potrafili poruszać się oraz przemieszczać na nartach. Korzystali z nich wędrowcy, myśliwi oraz zdobywcy. Na początku nartami były po prostu deski przymocowane do butów. Na przestrzeni lat, narty przeszły ogromną przemianę technologiczną.

Skitouring

Jest to aktywność sportowa, która łączy w sobie cechy narciarstwa zajazdowego z narciarstwem biegowym, umożliwiając tym samym poruszanie się zarówno po płaskim terenie, jak i wzniesieniach.W ostatnim czasie można zauważyć duże zainteresowanie tą dziedziną sportu. Skitouring w języku polskim oznacza górską turystykę narciarską.Aby móc uprawić ten sport, należy wyposażyć się w narty posiadające wiązania skiturowe atomic. Jest to szczególny rodzaj wiązań, który umożliwia wypięcie sztywnej piety buta z tylnego mocowania, pozostawiając przód buta połączony z nartą. Genialnie sprawdza się takie rozwiązanie kiedy poruszamy się po górskim, zróżnicowanym terenie.Poruszając się po terenie, gdzie nikogo wcześniej przed nami nie było, warto zainwestować w wiązania skiturowe atomic o trochę cięższej wadze. Umożliwi ono i ułatwi zjazd w miejscu gdzie jest duża warstwa śniegu. Lżejsze wiązania skiturowe atomic świetnie sprawdzą się dla osób mniej doświadczonych, które poruszają się po niższych partiach gór.Narty do uprawiania skitouringu posiadają poza specjalnymi wiązaniami skiturowymi atomic, także paski wykonane z tkaniny typu moher lub nylon. Ich zadaniem jest umożliwienie wygodnego podejścia na wzniesienie. I tak naprawdę nie jest do końca nowa dyscyplina sportu, a raczej powrót do korzeni narciarstwa. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html – wiązania skiturowe atomic.

Carving

Narty zjazdowe wykorzystywane są w narciarstwie klasycznym zjazdowym, nazywanym także narciarstwem alpejskim. Pod koniec lat 90′ tych XX wieki, zaprzestano produkcji klasycznych nart zjazdowych i zastąpiono je nartami zjazdowymi taliowanymi, tzwl carvingami. Są to narty, które posiadają specjalne boczne wcięciu, mające za zadanie ułatwić wykonywanie zwrotów oraz skrętów. Crvingowe narty głównie służą do przemieszczenia się w formie zjazdów na stokach. Wyjątkiem są specjalistyczne narty carvingowe przeznaczone do jazdy po miękkim, świeżym śniegu.Narciarstwo typowo zjazdowe, alpejskie jest idealne dla osób, którym nie przeszkadzają tłumy na wyciągach oraz wysokie ceny, które trzeba zapłacić za karnety.Decydując się na narciarstwo w formie turystyki górskiej z pewnością zaznamy ciszy, spokoju oraz bliskości z naturą i przyrodą.

Cena sprzętu

Wybierając narciarstwo skitourowe, musimy liczyć się z drogą inwestycją w sprzęt. Jego cena jest znacznie wyższa od sprzętu, który umożliwia uprawiać narciarstwo klasyczne, alpejskie.

Categories Zdrowie i Uroda