TOP

Rodzaje i specyfika badań prenatalnych

Opieka prenatalna to program opieki nad kobietą w ciąży, z którego korzysta zanim urodzi dziecko. Większość kobiet rozpoczyna opiekę prenatalną w pierwszym trymestrze ciąży. Wizyty u lekarza występują około raz w miesiącu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Częstotliwość wizyt wzrasta co dwa lub trzy tygodnie przed zakończeniem ciąży. Oferujący nowoczesne badania prenatalne Śląsk to obszar, na którym matki mogą wykonać wiele testów.

Co się dzieje podczas kontroli prenatalnej?

Podczas tych wizyt wykonywanych jest kilka testów. Testy wykonane podczas pierwszej wizyty obejmują badanie prenatalne krwi w celu sprawdzenia grupy, czynnika Rh, anemii oraz odporności na kilka chorób, w tym różyczkę i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wykonuje się także badanie prenatalne moczu, w celu sprawdzenia obecności cukru i białka jako objawów cukrzycy i zmian w nerkach. Można wykonać również badanie w celu wykrycia zmian w szyjce macicy, które mogą być prekursorami raka. Kolejne wizyty będą obejmować pobieranie próbek moczu, aby nadal sprawdzać cukier i białka, mierzyć ciśnienie krwi oraz mierzyć wagę. Lekarz bada także tętno płodu, a także sprawdza rozmiar i pozycję macicy i płodu. Lekarz może również wykonać różne inne testy, aby sprawdzić płód pod kątem wad wrodzonych. Zapewniające kompleksowe badania prenatalne Katowice to miasto, w którym wykonać można każdy z tych testów.

Dlaczego jest to tak ważne?

Opieka prenatalna składa się nie tylko z monitorowania diety i wagi matki. Należy pamiętać, że w czasie ciąży nie tylko zdrowie kobiety ciężarnej musi być obserwowane, ale także zdrowie nienarodzonego dziecka. Schorzenia matki, takie jak cukrzyca (która może rozwinąć się w wyniku zajścia w ciążę, nawet jeśli wcześniej nie występowała), niewystarczający przyrost masy ciała i wysokie ciśnienie krwi, jeśli nie są leczone, mogą być szkodliwe dla płodu. Lekarz powinien również monitorować zdrowie dziecka, słuchając bicia serca płodu, sprawdzając rozmiar oraz pozycję macicy i płodu, a także testując różne nieprawidłowości. Niektóre problemy wykryte w okresie prenatalnym, można leczyć in-utero (czyli zanim urodzi się dziecko). W innych przypadkach wczesne wykrycie może umożliwić obecność odpowiedniego sprzętu medycznego w momencie porodu, aby umożliwić dziecku pełny dostęp do potrzebnej pomocy. Tego typu sprzęt mogą zapewnić na przykład oferujące badania prenatalne Katowice. Dlatego warto odwiedzić zapewniający odpowiednio nowoczesne badania prenatalne Śląsk.

Categories Ciekawe