Zabytkowe budowle podlegają ochronie; nic dziwnego, ponieważ stanowią one sporą część naszego dziedzictwa kulturowego, jak również są wspaniałą pamiątką historyczną. Jednak aby nie popadły w ruinę, wymagają odpowiedniej konserwacji, a z czasem także renowacji budynku.
Renowacja budynków podlegających ochronie jako zabytki
Renowacja budynków, które zostały zakwalifikowane jako zabytki zajmują się firmy dysponujące odpowiednim doświadczeniem w tej kwestii. Przez wzgląd na to, iż odnowienie budynku nie może znacząco zmienić jego wyglądu ani konstrukcji, zadanie to nie należy do najprostszych. Co więcej, ekipa remontowa musi dysponować odpowiednią wiedzą z zakresu historii budynku. Znajomości wymaga także dostosowanie odpowiednich materiałów remontowych do potrzeb danej budowli; większość z komponentów użytych pierwotnie przez jej twórców nie jest dostępna w czasach współczesnych. Mało tego, tylko znikoma część stosowanych obecnie materiałów budowlanych i remontowych może zostać użyta podczas odnawiania kilkusetletnich budynków.
Z reguły firmę, której zostaje powierzona renowacja budynku zabytkowego zostaje wybrana na drodze zorganizowanego przetargu. Niestety, rozwiązanie to ma jedną zasadniczą wadę; przetarg wygrywa ekipa, która zaoferuje zleceniodawcy najniższą cenę za wykonanie usługi. Zleceniodawca natomiast nie ma możliwości zweryfikowania jej doświadczenia, wiedzy historycznej czy tej z zakresu materiałoznawstwa ani terminowości.
Odnowienie tynków
Jedną z pierwszych rzeczy wymagających odnowienia zazwyczaj są tynki budynku. Przez działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki atmosferyczne, kwaśne deszcze, zanieczyszczenia czy promieniowanie ultrafioletowe ulegają one zniszczeniu jako pierwsze. Ich renowacja jest ważna nie tylko przez wzgląd na poprawę estetyki budynku, ale także w celu ochrony murów, które pozbawione tynku są bezpośrednio narażona na działanie wyżej wymienionych czynników.
Wykonanie tynku na zabytkowej budowli nie jest proste przede wszystkim dlatego, że dawniej używano zupełnie innych zapraw tynkarskich. Zakup materiału użytego pierwotnie z reguły nie jest możliwy; ekipa musi więc zastosować inne, możliwie jak najbardziej przypominające pierwowzór, rozwiązanie. Należy wspomnieć także o tym, że nowo położony tynk nie może w sposób znaczący różnić się od poprzedniego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.