TOP

Pompy przemysłowe – podział pomp przemysłowych

Wybranie idealnej pompy przemysłowej wcale nie jest zadaniem takim prostym jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wielu rzetelnych i godnych polecenia producentów, którzy oferują różnorodne pompy przemysłowe w bardzo konkurencyjnych cenach. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać aktualny podział pomp przemysłowych, dzięki czemu łatwiej będzie im dokonać właściwego wyboru, natomiast więcej informacji na temat pomp znajdą Państwo tutaj.

Podział pomp

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić cztery główne typy pomp, które dostępne są na półkach sklepowych. Pierwsze z nich to popularne pompy wirowe, które potocznie nazywane są pompami przepływowymi. Do drugiej grupy zaliczamy pompy wyporowe, czyli tzw. pompy tłokowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Trzecią grupę stanowią pompy strumieniowe, a ostatnią pompy próżniowe.

Pompy wirowe

Jak wspomniano powyżej w dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się pompy wirowe, w których to łopatkowy wirnik automatycznie zwiększa moment pędu cieczy, dzięki czemu pojawia się efekt ssania we wlocie oraz nadwyżka ciśnienia po stronie tłoczonej pompy. Na półkach sklepowych możemy znaleźć pompy wirowe krętne oraz pompy wirowe krążeniowe, które często nazywane są po prostu pompami samozasysającymi. Największą zaletą pomp wirowych jest bardzo duża wydajność, duża trwałość i przystępna cena, dlatego też tak wiele osób korzysta z ich dobrodziejstwa.

Pompy wyporowe

W popularnych pompach wyporowych przekazywanie energii mechanicznej w hydrauliczną odbywa się zawsze poprzez zmianę objętości i przesunięcie przestrzeni danej pompy (w której znajduje się ciecz). Proces ten odbywa się oczywiście za pomocą specjalnego tłoka, który wykonuje ruchy wahadłowe lub posuwisto-zwrotne. Oprócz wspomnianego tłoka w mechanizmie pojawiają się także koła zębate, membrany, śruby i elastyczne ściany pompy. Największymi zaletami pomp wyporowych jest bardzo duża wysokość podnoszenia, doskonała sprawność oraz zdolność do samozasysania.

Pompy strumieniowe

Pompy strumieniowe działają z kolei na zasadzie przekazywania energii kinetycznej. Warto wspomnieć również i o tym, że w dzisiejszych czasach producenci oferują nie tylko pompy strumieniowe cieczowe, ale również pompy strumieniowe wodne, parowe, parowe-rtęciowe i parowe olejowe (tzw. boostery).

Pompy próżniowe

Pompy próżniowe to wbrew pozorom bardzo popularne urządzenia, które wykorzystywane są do usuwania gazów, a dokładniej mówiąc do wytwarzania podciśnienia w zamkniętych przestrzeniach. Pompy próżniowe możemy podzielić ze względu na sposób ich działania. Do wyboru mamy między innymi: pompy objętościowe, molekularne, adsorpcyjne, jonowe, kondensacyjne i jonowo magnetyczne.

Categories Ciekawe
http://northtexaswish.org/kompletujemy-stroj-jezdziecki/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/77-dwukolorowa-kuchnia http://etc-sa.com/czaprak-i-inne-akcesoria-dla-konia/