TOP

Norwegia wciąż w czołówce destynacji emigrantów

Wśród imigrantów, którzy przybywają do Norwegii w poszukiwaniu szczęścia, najliczniejszą grupę stanowią Polacy. Wizja atrakcyjnych płac i wysokiego standardu życia co roku przyciąga na północ Europy nową falę zarobkowych emigrantów. Dla części z nich praca w Norwegii jest tymczasową przygodą, która zakończy się wraz z wakacjami, ale duża grupa rodaków decyduje się osiąść za granicą na stałe. Co warto widzieć przed wyjazdem do Norwegii, niezależnie od tego planowanego czasu pobytu?

Zarobki

W porównaniu do płac oferowanych przez polskich pracodawców, wysokość pensji w Norwegii jest niezwykle atrakcyjna. Mimo tego, że średnie roczne zarobki w Norwegii są mniej więcej sześć razy wyższe niż w Polsce, to ceny w sklepach mogą zaskoczyć! Znaczna część produktów spożywczych, które stanowią podstawę diety, jest nawet do 200% droższa niż w Polsce.

Polscy specjaliści coraz bardziej doceniani

Norwescy przedsiębiorcy cenią przede wszystkim wykwalifikowanych polskich pracowników z sektora budowlanego. W północnej części Europy, nasi murarze, elektrycy czy dekarze wyrobili sobie opinię specjalistów, którzy bardzo starannie wykonują swoje obowiązki. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia pracownika i wielkości firmy.

Praca? Tylko legalna!

Osobom, które legalnie pracują i odprowadzają podatki, państwo norweskie oferuje wiele dodatkowych świadczeń, na przykład specjalne ulgi dla osób wychowujących dzieci.  Zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje każdemu rodzicowi dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Wysokość dodatku wynosi około 970 NOK miesięcznie na jedno dziecko. Co więcej, wszyscy, którzy legalnie pracowali, mogą liczyć na zwrot podatku za pracę w Norwegii. W Polsce funkcjonują firmy, które pomagają odzyskać należne pieniądze, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i bezproblemowo.

 

Categories Ciekawe