TOP

Niebezpieczne i coraz popularniejsze uzależnienia behawioralne

Uzależnienia dla większości osób są równoznaczne z odczuwaniem niekontrolowanego przymusu zażycia dawki jakiejś substancji. Obok uzależnień chemicznych występują uzależnienia behawioralne, czyli zespół objawów związanych z wielokrotnym, patologicznym powtarzaniem pewnej czynności. Konsekwencje tego typu działań mają destrukcyjny wpływ zarówno na osobę chorą, jak i jej najbliższe otoczenie.  Jakie rodzaje uzależnień tego typu są najbardziej powszechne?

Uzależnienie od hazardu

Coraz częściej spotykane w społeczeństwie uzależnienie od hazardu wynika z tak zwanych zaburzeń nawyków i popędów. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne zaklasyfikowało uzależnienie od hazardu do grupy jednostek chorobowych już trzydzieści lat temu. Zamiłowanie do gier jest dla większości osób rekreacyjną rozrywką, która na dłuższą metę nie szkodzi ich zdrowiu psychicznemu. Czasami jednak zdarza się, że zainteresowanie hazardem przekracza bezpieczną granicę i staje się źródłem dysfunkcji.

Uzależnienie od seksu

Seksoholizm jest chorobą, która swój początek ma zazwyczaj już w okresie dojrzewania. Osoby dotknięte tego typu zaburzeniem nie są zdolne do zbudowania głębokich relacji z partnerem. Seks jest sposobem na łagodzenie stresu i ucieczką od codziennych problemów. Osoba uzależniona nie potrafi pojmować seksu jako intymnej bliskości. Zamiast tego szuka coraz intensywniejszych doznań z przypadkowymi partnerami, często prostytutkami. Uzależnieniu od kontaktów seksualnych towarzyszą często inne schorzenia, na przykład narkomania, pracoholizm, zakupoholizm czy zaburzenia odżywiania.

Uzależnienie od Internetu

Nowoczesne technologie, które stały się nieodłączną częścią naszego życia, mogą stać się źródłem poważnych problemów. Uzależnienie od Internetu zdefiniowane zostało przez specjalistów jako kompulsywna utrata kontroli impulsów. Zgodnie z wynikami badań, problem uzależnienia od sieci dotyczy przede wszystkim młodych dorosłych oraz osób nastoletnich.

Gdzie szukać pomocy?

Na terenie Polski działają specjalne placówki, które pomagają osobom uwikłanym w uzależnienia behawioralne. Jeśli czujesz, że Ty, albo ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, nie czekaj. Ośrodek odwykowy położony w Starych Juchach udzieli Ci skutecznej pomocy, a profesjonalna kadra psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów naprowadzi Twoje życie na właściwe tory.

Categories Zdrowie i Uroda