TOP

Najważniejsze informacje o płynach do ust

Wiele osób uważa, że codzienna higiena jamy ustnej ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia zębów rano i wieczorem. Warto jednak wiedzieć, że szczotkowanie usuwa tylko niewielką część szkodliwych dla zdrowia zębów bakterii. Należy pamiętać, że kompleksowa higiena jamy ustnej obejmuje także regularne stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. I właśnie płyny do ust będą głównym tematem tego tekstu.

W jaki sposób należy używać płynów do ust?

Znajdujące się w wielu sklepach czy aptekach płukanki można używać na trzy sposoby. Wypłukanie ust przed umyciem zębów pomaga delikatnie zmiękczyć płytkę nazębną, przez co łatwiej da się ją usunąć.
Płyny do ust można też stosować bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. Wówczas płyn dodatkowo chroni jamę ustną przed działaniem szkodliwych bakterii oraz dostarcza niezbędnej dawki fluoru. Warto dodać, że wypłukanie ust pomiędzy szczotkowaniem pomaga pozbyć się zalegających resztek pożywienia, a także odświeża oddech.

Który rodzaj płynu do płukania ust jest dla nas najlepszy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Warto jest poznać różnice pomiędzy tymi produktami, ponieważ ta wiedza pozwoli wybrać właściwe płyny do ust. Wyróżniamy następujące płyny do ust:
a) z fluorem, który chroni zęby przed kwasami wytwarzanymi przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Należy wiedzieć, że fluor integruje się ze szkliwem, aby chronić zęby przed próchnicą. Trzeba pamiętać, że nie zastępuje jednak szczotkowania zębów dwa razy dziennie ani codziennego nitkowania.
b) z glukonianem chlorheksydyny, które zaleca się do stosowania pomiędzy wizytami u dentysty w ramach profesjonalnego programu leczenia zapalenia dziąseł. Te płyny do ust są najlepsze wśród dostępnych leczniczych płynów do płukania jamy ustnej. Warto dodać, że te płyny do ust są wydawane na receptę.

Płyny do ust należy używać z umiarem!

Oczywiście w stosowaniu płynów do płukania ust należy zachować umiar. Wiele z nich ma w swoim składzie fluor. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar tego pierwiastka może natomiast skutkować pojawianiem się na zębach charakterystycznych plam, a w konsekwencji – groźną chorobą zwaną fluorozą. Dlatego właśnie płyny do ust powinny być stosowane maksymalnie dwa razy dziennie. Bardzo ważną rzeczą jest to, że płyny do ust zawierające alkohol nie powinny być używane przez
dzieci oraz kobiety w ciąży – mogą one wysuszać błony śluzowe i zaburzać produkcję śliny.

Dbając o higienę jamy ustnej warto używać płynów do płukania ust. Mają one mnóstwo zalet i korzystnie działają na zdrowie.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Profimed – płyny do ust.

Categories Zdrowie i Uroda