Peeling kawitacyjny to jeden z zabiegów kosmetologicznych, który zyskuje na popularności ze względu na swoje szerokie i zróżnicowane spektrum działania. Jego celem jest pobudzenie skóry i wyeliminowanie martwego naskórka, co przyczynia się do przyspieszonego procesu jego odnowy. Dzięki takiej procedurze wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych, nawilżających i regenerujących przebiega znacznie bardziej efektywnie. Co można powiedzieć o tej metodzie oczyszczania skóry? Czym różni się od standardowego peelingu? Przy jakich przypadłościach można się na nią zdecydować?
Czym jest peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny to zabieg kosmetologiczny, który polega na złuszczaniu martwego naskórka z pomocą specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Podczas zabiegu na twarz aplikuje się niewielką ilość wody — to ważne, aby skóra była wilgotna przed całą procedurą. W ten sposób dochodzi do tak zwanego zjawiska kawitacji, kiedy to wspomniana woda ulega szybkiej przemianie ze stanu ciekłego na gazowy pod wpływem wytwarzanego przez urządzenie ciśnienia.
Podczas zabiegu emitowane pęcherzyki powietrza oddziałują na martwy naskórek powodując jego rozbijanie, dzięki czemu jego usunięcie przebiega znacznie sprawniej i skuteczniej.
To ważne, aby peeling kawitacyjny wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się specjalistycznym urządzeniem może przyczyniać się do uszkodzenia naskórka. Po omawianej procedurze nie ma konieczności poddawania się rekonwalescencji. Pacjenci mogą od razu powrócić do swojej codziennej rutyny.
Jak przebiega omawiany zabieg?
Przed wykonaniem peelingu kawitacyjnego konieczne jest oczyszczenie skóry i usunięcie makijażu. Następnie na skórę lekarz lub kosmetolog aplikuje specjalne preparaty o działaniu nawilżającym, które są niezbędne do przeprowadzenia całej procedury, ponieważ przewodzą emitowane przez urządzenie ultradźwięki. Urządzenie jest kolejno przesuwane po powierzchni skóry, a w wyniku zachodzącej kawitacji martwy naskórek zostaje oddzielony od żywych tkanek. Zabieg ten nie powoduje dolegliwości bólowych. Po wykonaniu peelingu skórę poddaje się nawilżeniu, co ma służyć regeneracji naskórka.
Jaka jest różnica między peelingiem kawitacyjnym a peelingiem wykonywanym w domu?
Podstawową różnicą między peelingiem domowym a kawitacyjnym jest głębokość oczyszczania skóry. Domowe metody umożliwiają złuszczanie powierzchniowe naskórka, przy czym nie zawsze jest ono dokładne i może nie obejmować całego naskórka wymagającego usunięcia. Z kolei peeling kawitacyjny oddziałuje również na głębsze warstwy skóry, dokładniej, szybciej i efektywniej usuwając martwy naskórek w równomierny sposób.
W domowych metodach niekiedy stosuje się peelingi mechaniczne oraz preparaty, które mogą działać drażniąco na skórę. Z kolei w przypadku metody kosmetologicznej liczy się precyzja i delikatność, którą osiąga się dzięki doświadczeniu osoby wykonującej zabieg.
Co więcej, osoby dotychczas oczyszczające skórę metodami domowymi po udaniu się na peeling kawitacyjny zauważają znaczną różnicę w gładkości, ujędrnieniu, uelastycznieniu skóry.
Przy jakich problemach rekomenduje się peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest polecany osobom, które borykają się z przetłuszczoną cerą. Po tym zabiegu wydzielanie sebum przez skórę ulega stopniowemu uregulowaniu, co ułatwia wyeliminowanie efektu błyszczącej się cery.
To również metoda wspierająca usuwanie zaskórniaków, czy poprawianiu kolorytu skóry. Może również pomóc w wygładzaniu naskórka, który dotychczas był szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Dzięki takiemu oczyszczaniu cery zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wyprysków skórnych, jeśli ich przyczyną był martwy naskórek zatykający pory.
Oczyszczenie skóry omawianą metodą pozwala także na pozbycie się gromadzących się na jej powierzchni toksyn i zwiększenie wchłanialności kosmetyków pielęgnujących cerę.
Jeśli chcesz skorzystać z peelingu kawitacyjnego, możesz umówić się na konsultację w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.