TOP

Maksymalnie efektowne meble

Minimalizm to cecha nowoczesnych mebli, ale nie tylko. Współczesność lubi także minimalistyczne ogrody, domy i wnętrza. Zamiast różnorodności proponuje się oszczędność formy. Zamiast dekoracyjności – elegancję wynikającą z piękna samej konstrukcji. Podkreśla się też użycie najlepszych materiałów, często naturalnych. Zestawia się kontrastowo naturę z kulturą, ale nie w ich wybujałej formie, lecz raczej na zasadzie umiejętnych cytatów czy odniesień. Skąd bierze się ta fascynacja minimalizmem?

Minimalizm XX wieku

Minimalizm to nurt w sztuce lat sześćdziesiątych XX wieku. Opierał się na upodobaniu do prostoty figur i brył. Cechowało go odrzucenie wszelkiej ozdobności. Płaszczyzny miały być jednolite, nie mogły rozpraszać. To sztuka i myślenie oparta na redukcji – kształtów, przedmiotów, kolorów.

Meble maksymalnie piękne w minimalistycznym stylu

Wpływ minimalizmu widoczny jest we współczesnym podejściu do sztuki projektowania mebli. Zestawy kuchenne, salonowe, meble biurowe, ogrodowe – ich design opiera się na całkowitym uproszczeniu.

Rezygnuje się z wszelkich drobiazgów. Nawet uchwyty zamienia się na systemy zamykania frontów push to open. Ukrywa się wszystko, co zaburza perfekcyjnie gładkie powierzchnie, zrobione często na wysoki połysk. Meble służą raczej do ukrywania drobiazgów i rzeczy niż do ich pokazywania. Jeśli już chce się wyeksponować jedną rzecz, to na zasadzie akcentu w jednolitości panującej we wnętrzu.

Maksymalne uspokojenie

Minimalistycznie urządzone wnętrze może wydawać się chłodne, ale też ma wymiar wyciszający i uspokajający, jak sztuka minimalizmu. Nic nas w takim miejscu nie rozprasza. Nie odwraca naszej uwagi. Najważniejsza jest wszechobecna harmonia. Można doznawać tutaj błogiego relaksu.

Categories Dom i Wnętrze