TOP

Leczenie farmakologiczne i operacyjne w endometriozie

Choroba zwana endometriozą polega na występowaniu błony śluzowej macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem. Choroba dotyczy wielu kobiet. Aż co 5 kobieta może zmagać się z tą przypadłością. Niestety borykają się z nią głównie kobiety w wieku rozrodczym, a choroba ma często znaczny wpływ na niepłodność. Dodatkowo wiąże się ona z intensywnymi dolegliwościami bólowymi, które czasem występują cyklicznie, a czasem zupełnie nieregularnie. Endometrioza może mieć wpływ również na bolesne współżycie oraz ból podczas oddawania moczu i stolca.

Endometrioza leczenie – wykonywane zabiegi

Przed lekarzami stoi trudny wybór leczenia endometriozy. Leczenie chirurgiczne jest jednym z nich. Takie rozwiązanie jest wskazane dla kobiet, u których dolegliwości bólowe są tak intensywne, że przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Leczenie chirurgiczne jest wskazane również u osób, które mają problem z zajściem w ciąże – to może być idealne rozwiązanie, ponieważ leczenie hormonalne hamuje możliwość zaciążenia. Operacja odbywa się zazwyczaj laparoskopowo. Usuwa się w ten sposób ogniska choroby, czyli zazwyczaj zrosty i torbiele endometrialne. Zabieg może przynieść wiele korzyści takich jak przywrócenie płodności, zmniejszone dolegliwości bólowe i mniejsze ryzyko nawrotu choroby.

Leczenie farmakologiczne endometriozy

Farmakologiczne leczenie endometriozy opiera się przede wszystkim na podawaniu hormonów, które zmniejszają poziom estrogenów i progesteronu. Efektowne jest również podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które niwelują ból. Najczęściej wybierane przez lekarzy leki to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Leczenie endometriozy dietą

Okazuje się, że niezwykle ważną kwestią w leczeniu endometriozy jest prawidłowo dobrana dieta. Nie jest to metoda leczenia, ale świetnie je wspiera. Odpowiednia dieta w endometriozie powinna przede wszystkim być bogata w żelazo, którego niedobór prowadzi do anemii. Równocześnie należy przyjmować witaminę C, która ma duży wpływ na przyswajalność żelaza.

Wzmocnienie organizmu to zawsze dobre wyjście. Zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, suszone warzywa i owoce, zielona herbata i duże ilości wody – taka dieta bardzo pozytywnie wpływa na organizm. Wiele kobiet znaczącą poprawę odczuwa po wyeliminowaniu z diety takich składników jak cukier, alkohol i kofeina. Żywność wysoko przetworzona również nie jest wskazana. Dobrze jest też ograniczyć takie produkty jak wędliny, pieczywo z mąki pszennej, soki, napoje gazowane i czarną herbatę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

Categories Ciekawe