TOP

Jak zostać notariuszem?

Rejent (kiedyś tak nazywano notariusza) tworzy akty stosowania prawa, inaczej mówiąc nadaje dokumentom formę notarialną. Notariusz zostaje mianowany przez Ministra Sprawiedliwości. Swoją pracę, opiera o regulacje zawarte w prawie o notariacie a wykonuje w kancelarii notarialnej.

Studia prawnicze- przepustką do pracy w kancelarii notarialnej.

Prestiżowy zawód notariusza, które po dzień dzisiejszy cieszy się dużym zaufaniem społecznym, wymaga wielu lat ciężkiej pracy na studiach. Co roku, studia prawnicze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, aby dostać się na prawo, należy śpiewająco zdać na poziomie rozszerzonym egzamin maturalny z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego. Są to wymagania większości uczelni oferujących studia prawnicze. Same studia trwają 5 lat, po nich należy ukończyć 2,5-letnią aplikację notarialną. To jednak nie wszystko, aby móc pracować w kancelarii notarialnej, należy odbyć 2-letni staż (asesurę). Ponadto, notariusz powinien się ciągle doszkalać i na bieżąco zdobywać i aktualizować swoją wiedzę.

Notariusz w świetle prawa

Pierwsza ustawa o notariacie w Polsce powstała w 1933 roku. Od 1951 roku aż do upadku komunizmu, rejent był w Polsce urzędnikiem. Współcześnie jest to wolny zawód, a notariusze pracują w kancelariach prywatnych.

Dobre i złe strony pracy notariusza

Należy pamiętać, że decyzja o pracy w kancelarii notarialnej pociąga za sobą pewne konsekwencje. Prawnik ten ponosi odpowiedzialność za transakcje, które podpisuje. Ponadto, ciągła zmiana przepisów oraz praca z ludźmi wymaga od niego dużej odporności na stres.Do niewątpliwych plusów takiej pracy, zaliczyć można: dobre wynagrodzenie oraz duży prestiż społeczny.

Status społeczny notariusza

Jako społeczeństwo doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężką drogę musi przejść prawnik, by ostatecznie móc pracować w zawodzie. Ponadto, wiedza prawnicza jest bardzo użyteczna i teoretycznie powinna służyć ludziom. Prawnik cieszy się bardzo dużym szacunkiem, dlatego, że jest to zawód, który wymaga dużej dyscypliny oraz poczucia odpowiedzialności. Dobry prawnik to zorganizowany prawnik, który potrafi szybko odnaleźć się nie tylko w zawiłościach prawnych, ale również w swoim archiwum.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

Categories Biznes
https://xann.pl/sitemap https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe pozycjonowanie poradnik