Prawie każdy człowiek przynajmniej raz w swoim życiu pragnie przeżyć coś niesamowitego, co dostarczy silnych emocji i zostanie w pamięci na bardzo długi okres czasu. Wszyscy mają jednak inny próg emocjonalny, więc to co dla jednego będzie czymś niesamowitym, innego może napawać przerażeniem. Tak może być w przypadku skoków ze spadochronem.
Od czego zacząć?
Skoki ze spadochronem są tak naprawdę jednym z łatwiejszych sportów ekstremalnych, dlatego chętnie wybierane są przez amatorów. Najprościej i najszybciej jest zacząć od skoków tandemowych. Nie wymagają one bowiem właściwie żadnych umiejętności, ponieważ o wszystko dba instruktor.
Dzięki wykonaniu przynajmniej raz takiego skoku można sprawdzić, czy jest się gotowym do uprawiania tego sportu, a także czy w ogóle chce się wielokrotnie przeżywać towarzyszące mu emocje i skoki adrenaliny.
Skok spadochronowy w tandemie odbywa się po ukończeniu szybkiego, kilkunastominutowego szkolenia, po czym instruktor przypina pasażera do siebie za pomocą specjalnej uprzęży. Następnie udają się do samolotu, który wznosi się na odpowiednią wysokość.
Samodzielne skakanie ze spadochronem
Skoki ze spadochronem w tandemie nawet wykonane kilkukrotnie nie dają możliwości samodzielnego skakania. Oprócz tego należy odbyć profesjonalny kurs, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Dopiero po jego ukończeniu i zaliczeniu egzaminów końcowych można przystąpić do skakania solo.
Z części teoretycznej kursant dowiaduje się o wszystkich niezbędnych informacjach, zaś etap praktyczny skupia się na nauczeniu przyjmowania odpowiednich pozycji zarówno przed skokiem, jak i podczas lotu.
Czy każdy może skakać ze spadochronem?
Skoki ze spadochronem mimo iż są jednym z łatwiejszych sportów ekstremalnych, to wciąż pozostają rozrywką dostarczającą silnych emocji i wzrostu poziomu adrenaliny. Wobec tego nie są odpowiednie dla każdego.
Oczywiście, jednorazowy skok tandemowy, o ile nie posiada się poważnych problemów ze zdrowiem, nikomu nie zaszkodzi. Jednak samodzielne skoki to już zdecydowanie opcja nie dla wszystkich.
Nie każdy bowiem jest w stanie podczas kursu nauczyć się panowania nad stresem czy swoim lękiem przed dużą wysokością. Kwestią dyskwalifikującą możliwość samodzielnego skakania są także pewne choroby i schorzenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy