TOP

Gniazdo zdalnie sterowane

Obecny rozwój technologii pozwala na to, by w domu (i urządzeniach biurowych), stosować naprawdę wiele udogodnień. Jednym z najciekawszych i niezwykle funkcjonalnych jest gniazdo zdalnie sterowane.

Specyfikacja

Zdalne wyłączniki to proste, a jednocześnie niezwykle sprytne urządzenia, które pozwolą na sterowanie dopływem prądu z odległości (bez konieczności zbliżania się do wyłącznika). Są to włączniki o mocy 230V, które swoim rozmiarem nie różnią się od tradycyjnych kostek połączeniowych. Można je umieścić w puszce, w gniazdku, ale też w lampie (kinkiecie, plafonie), a także w obudowie małego urządzenia. Jego montaż jest zupełnie bezproblemowy – polega na rozcięciu przewodu zasilającego 230V, a następnie połączenia go za pomocą kostki. Urządzenie zasila samo siebie, gdyż jest zaprojektowane na 230V (pobór prądu jest niemal niezauważalny). Gniazdo zdalnie sterowane umożliwia wtedy zdalne odcinanie i załączanie obwodu za pomocą pilota radiowego (100 metrów zasięgu). Zakupić można także wyłącznik sterowany smartfonem. Niektóre modele (na piloty) posiadają także uchwyty na ściany, by pilot mógł być dodatkowym włącznikiem oświetlenia. Sposób działania takiego zdalnego wyłącznika jest oczywiście niezwykle prosty: po załączeniu mocy (230V) podaje on napięcie dalej ( jak zwykła kostka łączeniowa), a od tego momentu pilotem zdalnym można uruchamiać i wyłączać obwód. Wyłączenie zasilania i ponowne jego włączenie spowoduje, że urządzenie automatycznie wchodzi w stan załączenia (podaje napięcie). Jak więc widać jest to nieustanny cykl.

Zastosowanie

Wymienić tutaj można wiele rozwiązań, jednak te najważniejsze to:
– W przypadku, kiedy jednym włącznikiem włącza się kilka świateł, kostkę można zamontować wewnątrz jednego z nich i zdalnie wyłączać tylko to konkretne światło. Dzięki temu uzyskać można więcej możliwości oświetlenia. Zmniejsza się także zużycie energii.
– Zdalne wyłączniki pozwalają na wpięcie się w obwód kilku świateł.
– W łazienkach, w których wentylatory włączają się razem ze światłem, wyłącznik sterowany smartfonem pozwoli na wyłączenie tylko jednego z nich – bez wyłączania całego obwodu.
– W dużych pomieszczeniach, np halach, takie urządzenia zamontowane w jednym miejscu pozwoli na jednoczesne zarządzanie całym oświetleniem.
– Taki zdalny wyłącznik jest także niezwykle przydatny, gdy zwykły wyłącznik światła jest w trudno dostępnym miejscu, ale także gdy nie ma go wcale, bo oświetlenie działa na czujkę.
Jak więc widać, jest to urządzenie niezwykle funkcjonalne i sprawdza się w wielu przypadkach.

Źródło strony https://www.egniazdka.pl/urzadzenia-zdalnego-sterowania-c-12_330.html

Categories Ciekawe