Zanim zdecydujemy się na domy drewniane pod klucz warto poznać ich zalety oraz wady. Dzięki temu każdy konsument będzie świadomy tego na co się zdecyduje. Nie zawsze dom drewniany okazuje się trafioną inwestycją. Jednak w dużej mierze wiele osób zadowolonych jest z faktu jego posiadania.

Domy drewniane pod klucz – zalety

Domy drewniane pod klucz buduje się bardzo krótko. Średni czas oczekiwania na taki budynek to trzy miesiące. Przy zastosowaniu gotowych elementów czas ten może skrócić się nawet do…tygodnia. Technologia sucha jest kolejną zaletą stosowania takich budynków. W przypadku domów murowanych przerwy technologiczne wydłużają czas budowy. W przypadku domów szkieletowych takie przerwy nie występują, ponieważ wszystkie elementy łączone są za pomocą gwoździ oraz łączników metalowych. Domy drewniane są lekkie, dzięki czemu koszt postawienia fundamentów jest o wiele tańszy. Sam transport materiałów na budowę znacznie obniża koszty inwestycyjne.

Domy szkieletowe – wady

Domy drewniane pod klucz mają niestety również swoje wady, których trzeba być świadomym. Zalicza się do nich brak zabezpieczenia przed biodegradacją, czyli przed zarodnikami pleśni, owadami, które wpływają również na stabilność konstrukcji. Taka praktyka niestety nadal stosowana jest w dużej mierze w Polsce ze względu na wysokie koszta. Czasem stosowana jest tylko częściowa impregnacja drewna. W Kanadzie, czy też w Skandynawii, gdzie technika szkieletowa jest bardzo popularna drewno jest suszone przemysłowo oraz w odpowiedni sposób zaimpregnowane.