TOP

Dom niczym gaj oliwny

Domy, w których nie brakuje przestrzeni, powinny być odpowiednio zagospodarowane. Idealnie, gdy można tę przestrzeń wypełnić roślinnością, w tym nawet bardziej wymagającą – większe mieszkania to także większe pole do manewru, zatem warto pomyśleć o hodowli drzewa oliwnego w swoim domu w większej donicy – jest ono fantastyczną ozdobą, a jego pielęgnacja nie jest wymagająca i daje dużo satysfakcji.

Jak owocuje drzewo oliwne?

Drzewko oliwne w naturze osiąga wysokość nawet do 10 metrów, jednak okazy doniczkowe rzadko są wyższe niż 3 metry. Hodując takie drzewo w domu nie powinno nam zatem zależeć na wyhodowaniu jak największego okazu. Dlatego też regularnie należy je przycinać – lepiej się po tym krzewi i można nadać mu upragniony kształt.

Drzewo oliwne ma charakter dekoracyjny, a główną jego ozdobą są drobne, ale bardzo mocne i ciemne listki. Hodując drzewko w domu nie spodziewajmy się raczej jego zakwitnięcia i owocowania. Gdy drzewko kwitnie, wydaje lekko zielone, pachnące delikatnie miodem niewielkie kwiatki. Jego owoce raczej nie będą nadawały się do jedzenia – są cierpkie, drobne i jest ich niewiele, z pewnością zatem nie zachwycą podniebienia smakoszy oliwek. Warto jednak postarać się o taką roślinkę w domu dla samego zapewnienia domowi śródziemnomorskiego charakteru.

Zalety drzewka oliwnego

Drzewo oliwne będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby ozdobić roślinami swój dom, ale często wyjeżdżają lub zdarza im się zapomnieć o takich sprawach jak podlewanie kwiatów. Dlaczego? To proste – są one przystosowane do tego, by przetrwać nawet długie okresy suszy, zatem brak wody nawet przez kilka dni nie powinien im zaszkodzić. Najlepiej tolerują lekko zasadowe lub obojętne, dobrze przepuszczalne gleby, które pozwolą ich korzeniom rozrosnąć się i dzięki temu samodzielnie kontrolować ilość pobieranej wody. Roślina uprawiana w domu wymaga nawożenia specjalnym nawozem do roślin śródziemnomorskich średnio co dwa tygodnie w okresie od kwietnia do października. Dodatkowo, przycina się pędy raz do roku, by lepiej się krzewiły i przybrały pożądany przez nas ozdobny kształt. Hodowanej w ten sposób w domu roślinie najlepiej przysłuży się duża donica wystawiona pod zachodnim lub południowym oknem w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. W okresie letnim donicę można przenieść na balkon, jednak należy unikać skrajnie niskich temperatur, zatem na czas jesieni aż do wiosny radzi się przetrzymywać drzewo oliwne w domu. Wszystko po to, by zapewnić mu warunki zbliżone do tych panujących w basenie Morza Śródziemnego.

Zapraszam po więcej informacji na stronę drzewo oliwne – Tropiart.

Categories Ciekawe