TOP

Dachy blaszane

Lato to okres remontów, a także powstawania nowych konstrukcji. Sprzyjają temu wysokie temperatury, a także relatywnie mała ilość deszczu. Oczywiście on też się zdarza, ale są to raczej przelotne opady. a nie deszcz, który pada nieprzerwanie przez tydzień albo dwa. Jest to więc idealny czas, aby założyć albo wymienić poszycie dachu, prawda?

Jakie wybrać?

Na rynku można spotkać trzy najpopularniejsze: papę, blachodachówki oraz blachę trapezową. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego pokrótce omówimy wszelkie bez wyjątku.

Papa ma wielu zwolenników, głównie dlatego, że jest tania i występuje na rynku od długich lat. Warto mieć to na uwadze, jeśli szukamy naprawdę sprawdzonych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość nietrwała. Łatwo się kruszy i raz na kilka lat trzeba pokrywać ją masą bitumiczną, która wsiąknie w jej pory, dzięki czemu dach nie będzie przeciekać. Uogólniając, niska cena, ale też wymóg późniejszej konserwacji.

Blaszane rozwiązania

Bardzo popularne są ostatnimi czasy blachodachówki, których główną wadą jest cena. Kosztują niemało, a do ich montażu potrzeba wykwalifikowanych pracowników, którzy poradzą sobie z ich układaniem. To dość ważne, jeśli chcemy ograniczyć koszty, ponieważ w tym wypadku nie będzie to możliwe. Nie ma co jednak ukrywać, dobrze założona blachodachówka wygląda olśniewająco, a przy okazji jest bardzo trwała. Jest to głównie zasługa powłoki z poliestru, która chroni ją przed warunkami atmosferycznymi.

Blacha trapezowa jest kompromisem pomiędzy jakością a ceną. Za niewielkie pieniądze można zakupić dużą jej ilość, a przy okazji jest dużo łatwiejsza w montażu. Jest to szczególnie ważne dla osób szukających oszczędności. Do jej największych zalet zaliczyć trzeba również mnogość jej wariantów, w tym ze względu na kolor, rozmiar oraz grubość. Sprawia to, że idealnie odnajdzie się ona na dość trudnych dachach, choć trzeba pamiętać, że minimalny spad w jej przypadku to dziesięć procent.

Elewacja

Ważne jest również to, aby blacha trapezowa pasowała do reszty elewacji, w innym wypadku stworzymy kiczowatego potworka, zamiast ciekawego domu. Dodatkowo warto zauważyć, że mnogość kolorów tej blachy, pozwala ją dopasować do każdego budynku.

Reasumując, dachy blaszane są lepszym wyborem niż te z innych materiałów, ponieważ łączą w sobie wysoką jakość oraz dużą liczbę wariantów, a to połączenie jest gwarancją, że nasz dom będzie wyglądał ciekawie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Categories Dom i Wnętrze