TOP

Czy zakup gruntów inwestycyjnych to dobry pomysł?

Tylko pieniądze odpowiednio zainwestowane, mogą być pomnażane w satysfakcjonujący sposób i przynosić zysk zarówno pasywny, jak i aktywny. Z pewnością nie opłaca się zgromadzonych dużych środków finansowych trzymać na zwykłym rachunku oszczędnościowym, a nawet lokacie bankowej. Ciekawą formą ulokowania pieniędzy, nawet tych pozyskanych z kredytu są grunty inwestycyjne.

Inwestycja w ziemię zawsze się opłaca

Od lat inwestycja w mieszkania i inne nieruchomości, na przykład działki komercyjne to doskonały sposób na pomnażanie kapitału. Jeżeli wziąć pod uwagę najprostsze działania, czy zakup gruntu inwestycyjnego w obrębie aglomeracji śląskiej, a później za kilka lat jego sprzedaż, to tutaj zysk może wynosić nawet kilka procent.

Jeżeli wziąć pod uwagę, że już za około pół miliona złotych można mieć grunty inwestycyjne pod budowę różnych obiektów, to zysk przy sprzedaży wydaje się kuszący, zaś samo uzyskanie kwoty na zakup także nie jest niemożliwe. Zachodzi tylko pytanie, czy uda się sprzedaż grunt na Śląsku?

Podaż i popyt gruntów inwestycyjnych

Odpowiadając na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę zjawisko, które zachodzi w całej Polsce, ale także i w obrębie aglomeracji śląskiej, która sprzyja inwestycjom. Popyt na grunty inwestycyjne stale utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie, jeżeli są to działki z ciekawym planem zagospodarowania i atrakcyjnie położone.

A co można powiedzieć o podaży? Ta stale spada, ponieważ ilość gruntów nie zwiększa się. Dlatego też można spodziewać się raczej tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o ceny nieruchomości, o ile nie będzie jakiejś ogromnej rewolucji na rynku.

Kupno z myślą o sprzedaży czy własny biznes?

Oczywiście grunt inwestycyjny można kupić nie tylko z myślą o późniejszej jego sprzedaży, ale także o prowadzeniu własnego biznesu. W takim wypadku potrzeba o wiele więcej środków, ale również przyszłe zyski będą znacznie większe. Dobrym pomysłem jeżeli chodzi o Śląsk, jest także wybudowanie magazynu czy hali na wynajem innej firmie.

A w jaki sposób można zagospodarować działkę komercyjną, jeżeli chce się prowadzić własny biznes? Możliwości jest wiele. Należy zastanowić się i sprawdzić, czego dokładnie brakuje w danym rejonie Śląska. Może chodzić o sklep czy nawet blok mieszkalny lub restaurację. Wiele zależy także od wielkości działki oraz jej położenia. Dobrze przemyślany interes na pewno nie przyniesie strat, ale trzeba w niego na początek sporo zainwestować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis

Categories Ciekawe