TOP

Czy z zasiłkiem rodzinnym w Niemczech łatwiej przyjdzie nam start na emigracji?

W poszukiwaniu lepszego życia coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania – i to nie tylko w obrębie naszego kraju. Specjaliści tacy jak informatycy czy inżynierowie poszukiwani są przede wszystkim w Niemczech. Rozpoczęcie kariery u naszych zachodnich sąsiadów dla wielu to spore wyróżnienie oraz możliwość zdobycia dodatkowego wykształcenia. Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Zorganizuj mieszkanie, ubezpieczenie, znajdź przydatne adresy

Przed wyprowadzką konieczne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednie miejsce bytowania dla nas. Jeśli wyruszamy za granicę sami wystarczy niewielka kawalerka. Jeśli wraz z nami wyjeżdża nasza rodzina konieczne będzie większe mieszkanie, najlepiej niedaleko miasta. Decydując się na przeprowadzkę z bliskimi musimy zapewnić im bezpieczeństwo i spokój, szczególnie jeśli są z nami dzieci. Podstawą są oczywiście ubezpieczenia zdrowotne – w zdecydowanej większości krajów UE są one prywatne. Emigrując do Niemiec pamiętajmy o przysługującym naszym dzieciom zasiłku rodzinnym w Niemczech – kwota na jedno dziecko ustalana jest co roku, taki zastrzyk pieniędzy pozwoli nam na większy komfort psychiczny już na miejscu. Informacje związane z samym zasiłkiem znajdziemy na stronie zwrot-podatkow.pl, gdzie specjaliści wypowiadają się także na temat spraw podatkowych w krajach UE.

Jak przystosować się do życia w nowym miejscu?

Podstawą jest oczywiście sama praca oraz nawiązanie kontaktów ze współpracownikami, sąsiadami. Dzięki temu poczujemy się znacznie pewniej w nowym miejscu. W dużych miastach, takich jak Drezno czy Berlin znajdziemy także liczne grupy polonijne, których zadaniem jest zrzeszanie rodaków podczas wspólnych spotkań, organizacja życia kulturalnego i wiele innych.

Categories Ciekawe