TOP

Czy skoki spadochronowe to niebezpieczny sport ekstremalny?

Do niedawna wydawało się, że skoki spadochronowe są sportem na tyle ekstremalnym i niosącym duże ryzyko, iż są przeznaczone tylko dla wąskiego grona wybrańców. Wraz z rozwojem techniki oraz technologii zabezpieczeń sprzętowych stały się dostępne szerszej grupie osób.

Od czego zacząć uprawianie podniebnych skoków?

Osoba, która marzy o lataniu ze spadochronem powinna najpierw wykonać skok w tandemie. Polega on na tym, że do jednego spadochronu przypina się instruktor wraz z osobą, która po raz pierwszy ma styczność z tą dziedziną. Do takiego lotu nie jest potrzebna szczególna wiedza, ani ukończenie kursu spadochronowego.

Można śmiało traktować tę sytuację jako rozrywkę, ponieważ to instruktor jest odpowiedzialny za każdy etap lotu. Ostatnio skoki spadochronowe w takiej formie stają się popularne jako prezent dla osób, które lubią niecodzienne wyzwania.

Jakie przygotowanie trzeba mieć do wykonywania samodzielnych skoków?

Sporo osób, które często w przypadkowy sposób poznało niezwykłe doznania, jakie są przypisane podniebnym ewolucjom, chce później kontynuować tę przygodę i nauczyć się samodzielnie skakać ze spadochronem. Aby móc to robić, niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu, na którym uzyska się wiedzę i umiejętności konieczne do bezpiecznego uprawiania tego pięknego sportu.

Instruktorzy prowadzący kursy przekazują szczegółowe informacje o sprzęcie, który jest używany podczas skakania, o sterowaniu, o wybraniu optymalnego momentu na otworzenie czaszy spadochronu. Poza wiedzą teoretyczną, nabywaną podczas kursu, prowadzone są także skoki instruktażowe, które pozwalają w praktyce sprawdzić umiejętności adepta.

Czy wszyscy mogą skakać ze spadochronem?

Ta dziedzina sportu jest w zasadzie dostępna dla każdej osoby, pod warunkiem, że nie wykazuje ona pewnych mankamentów zdrowotnych. Skoki spadochronowe nie są możliwe w przypadku posiadania dolegliwości układu kostnego. Choroby kręgosłupa oraz skłonność do łamliwości kości wykluczają uprawianie tego typu sportu. Osoby, które cierpią na niewydolność układu oddechowego, krwionośnego, a także padaczkę także nie powinny próbować skakać ze spadochronem.

Wszyscy inni entuzjaści nietypowego spędzania wolnego czasu, chcący spróbować czegoś nowego i ekscytującego jak najbardziej mogą pozwolić sobie na spełnienie swoich marzeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Categories Ciekawe