TOP

Czy schody zawsze muszą mieć balustrady i poręcze?

Oglądając niektóre nowoczesne aranżacje domów i mieszkań można spotkać się z przykładami wnętrz, w których schody nie posiadają żadnej balustrady. Całość przedstawia się bardzo minimalistycznie i oryginalnie, ale czy faktycznie takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem?  Taka aranżacja może ciekawie wyglądać na zdjęciu, jednak w praktyce bardzo szybko może się okazać, że użytkowanie takich schodów nie jest wygodne ani funkcjonalne i po prostu nie sprawdza się w praktyce. Podążając za przepisami prawa związanego z parametrami technicznymi budynków – taka balustrada powinna się jednak pojawić. Chociażby z tego względu, że bardzo mocno podnosi bezpieczeństwo korzystania z klatki schodowej, a wcale nie wpływa negatywnie na estetykę tego miejsca. Balustrada może zostać wykonana z różnych materiałów od litego drewna przez metal, aż po aluminium czy też chrom wzbogacone o szyby i liczne przeszklenia.

 

Stabilna i mocna balustrada daje poczucie bezpieczeństwa

Oczywiście, balustrada na pewno sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci – wówczas najlepiej dodatkowo zadbać o to, aby poszczególne tralki były umieszczone odpowiednio blisko siebie, a jeśli tak nie jest to najlepiej zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Dzięki nim dziecko nie będzie w stanie przecisnąć się poprzez poszczególne tralki.

Jednakże, to, jaka balustrada znajdzie się w domu powinno zostać określone już na etapie wykonania samego projektu budynku. Powinno tak być z tego względu, żeby biegi oraz podesty posiadały odpowiednią szerokość. W domu jednorodzinnym ich szerokość nie może być mniejsza niż 80 cm (szerokość mierzona w ich świetle) i o tym na pewno warto pamiętać. Natomiast jeśli chodzi o samą wysokość poręczy to powinna mieć ona minimalnie 90 cm. Taka wartość uniemożliwi przypadkowe wychylenie się poza balustradę zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych.

 

Balustrada przyda się zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz

Oczywiście, balustrada powinna znaleźć się nie tylko na wewnętrznych klatkach schodowych, ale i na zewnętrznych. Trzeba też pamiętać, aby jej zakończenie przedłużyć o 30 cm poza same schody. Balustrada na schodach zewnętrznych w szczególności przyda się w tych miesiącach, kiedy mamy do czynienia z opadami deszczu oraz śniegu lub też kiedy powierzchnia schodów jest oblodzona – zawsze można się jej przytrzymać i w bezpieczny sposób pokonać schody. Dodatkowo, dobrze dobrana balustrada – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku stanowi niesamowitą ozdobę tego miejsca, podkreśla charakter i wybraną stylistykę. Warto więc się na nią zdecydować.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą stolarską Katzy, zajmującą się produkcją schodów na terenie Opola, Wrocławia, Katowic.

Categories Dom i Wnętrze
http://tofiq.org/wygodne-termobuty-do-jazdy-konnej/ https://corralesartists.org/brazowa-odznaka-jezdziecka-czym-jest-i-jak-ja-zdobyc/ https://xnova-24.pl/jazda-konna-dla-poczatkujacych/