TOP

Cyna w przemyśle

Cyna to pierwiastek chemiczny będący równocześnie metalem. Jest to trzeci metal, po złocie i miedzi, poznany przez człowieka. Niezwykle popularna w czasach prehistorycznych, przetrwała tysiąclecia i wciąż jest metalem powszechnie używanym.

Zastosowanie cyny w przemyśle

Cyna ma bardzo doskonałe właściwości chemiczne i fizyczne i to dzięki nim ma ogromne zastosowanie w przemyśle. Najwięcej wykorzystuje się ją w przemyśle metalurgicznym. Służy ona do lutowania, łatania metalowych dziur jako spoiwo oraz do pokrywania swoją warstwą różnego rodzaju metali. Dzięki pokryciu warstwą cyny karoserii samochodowej unika się korozji pojazdów, tak samo każde pokrycie cyną tworzy powierzchnię odporną na korozję. Z cyny wytwarza się doskonałej jakości garnki i bardzo ładne artystyczne przedmioty. Pod każdą postacią jest wartościowa cyna cena jej jest zawsze wysoka bez względu na to czy jest to sama cyna czy w połączeniu z innym metalem. Skup cyny największą cenę oferuje za cynę połączoną ze srebrem.Zastosowanie cyny jest również popularne w przemyśle spożywczym oraz występując w stopie drukarskim, jest przeznaczona do produkcji czcionek.

Właściwości cyny

Cyna to pierwiastek dwu i czterowartościowy, występuje w kolorze biało srebrnym o niebieskawym zabarwieniu. Jest to doskonały plastyczny materiał, zmieniający swoją konsystencję pod wpływem temperatury. Materiał niezwykle kowalny, o dobrych właściwościach mechanicznych, pozwalający się odlewać. W skupie przyjmowana jest zawsze cyna cena jej jest zależna od faktu w jakim jest połączeniu czy też występuje jako stop 100 procentowy.Największa złoża cyny znajdują się w Azji: Chinach, Tajlandii, Rosji oraz w Australii, Malezji i Brazylii.

Zawsze wykorzystywana

Cyna jest metalem wykorzystywanym zawsze i jako dopiero co wydobyty stop metalu i jako odzyskany zakupiony przez skup cyny. Zawsze znajdzie swoje zastosowanie i przez tysiące lat zawsze towarzyszyła człowiekowi. Wykorzystywana w przemyśle, jego różnych gałęziach, elektronice, jako stop do lutowania i jako delikatna powłoka chroniąca przed rdzą. Łączy się ją ze srebrem czy miedzią, tworzy się z niej również wspaniałe i artystyczne wyroby.Ciekawą nowinką jest fakt, że w cyna w połączeniu z miedzią tworzy, tak zwany brąz, który bardzo często wykorzystuje się jako trwały i mocny materiał do wyrobu narzędzi.

Categories Biznes