Zdrowy styl życia stał się popularny i uwielbiany przez setki tysięcy ludzi na całym świecie. Aby być „fit” należy przestrzegać dobrej diety bogatej w składniki odżywcze i zdrowe produkty, ale to nie wystarczy. Drugim filarem zdrowego tybu życia są ćwiczenia. Bez nich możemy zapomnieć o smukłej sylwetce i dobrej kondycji całego organizmu.

Ćwiczyć można nawet w zaciszu swojego domu, wystarczy kilka podstawowych przyrządów oraz kawałek podłogi lub maty, żeby przeprowadzić w domu porządny trening. Nie wszyscy jednak mają w sobie tyle samozaparcia, aby podjąć wysiłek w domu i decydują się na ćwiczenia poza domem – na świeżym powietrzu, na bieżni, w studio fitness czy też na siłowni.

Strój sportowy – ważny element ćwiczeń

Niezależnie od tego, gdzie chcemy ćwiczyć, warto zaznaczyć, że oprócz indwidualnych predyspozycji do poszczególnych ćwiczeń równie ważny jest strój sportowy. I to nie tylko ze względów estetycznych i modowych, ale także przez pryzmat komfortu dla naszego ciała.

O odzieży termoaktywnej i dostosowanej specjalnie do treningów każdy, kto jest pasjonatem aktywnego trybu życia na pewno wie dosyć sporo. Równie obszerną uwagę zwykle przywiązuje się do obuwia sportowego, głównie dlatego, aby zapobiec kontuzjom i innym uszkodzeniom stopy, kostki i miejsc w obrębie stawu skokowego. Jednak warto zaznaczyć, że również niemałe znaczenie mają skarpety sportowe. To dzięki nim mamy szansę uchronić swoją skórę przed odparzeniami i zatarciami, a także przed dyskomfortem spowodowanym nieprzyjemnym zapachem.

Jakie zatem skarpety sportowe wybrać?

Najczęściej wybieraną i najbardziej odpowiednią opcją w przypadku doboru skarpet sportowych do ćwiczeń są skarpety bawełniane z domieszką materiałów syntetycznych lub często nawet całkowicie syntetyczne. Skarpety składające się w 100% bawełny mogą być świetną opcją na co dzień, bowiem są one naturalne i przyjemne w dotyku.

Jednak w przypadku treningów, kiedy nasza stopa poci się znacznie więcej domieszka włókien syntetycznych ułatwia odprowadzanie wilgoci, sprawiając, że stopa pozostanie sucha, co znacząco wpływa na komfort podczas ćwiczeń.

Specjalnie dla sportowców produkuje się także skarpety o budowie anatomicznej, co oznacza nic innego jak to, że w parze takich skarpet sportowych wyróżniona jest prawa i lewa skarpeta. Krój takich treningowych skarpetek dopasowuje się do budowy stopy,,zwiększając w dużym stopniu komfort noszenia ich podczas treningów i nieuniknionych nacisków na stopę.

Nie bez znaczenia jest również krój i długość skarpet sportowych. Z racji tego, że podczas trenignów istnieje ryzyko uszkodzenia stawu skokowego, w tym naderwania torebki stawowej, skręceń i innych urazów – dobrą opcją jest postawienie na skarpetki z dosyć sztywnym ściągaczem obejmującym cały staw skokowy. Ponadto warto zdecydować się na modele, które mają płaskie szwy – w ten sposób z kolei będziemy w stanie uniknąć bolesnych obtarć i odparzeń w miejscu łączenia szycia ze stopą.