Rozwód jest uznawany za jedną z najbardziej stresujących sytuacji w naszym dorosłym życiu. Według szacunków GUS w roku 2018 rozwodziło się już co trzecie małżeństwo w Polsce. Jakie są powody rozwodów i czy do ich przeprowadzenia niezbędny jest adwokat?

Kiedy kończy się miłość

Szacuje się, że o rozwodzie najczęściej myśli się po 4-6 latach od zawarcia małżeństwa. Psycholodzy podkreślają, że nie ma tu reguły, jednak po tym czasie najczęściej czujemy się zmęczeni, wypaleni, często szukamy odmiany. Rozwód może być decyzją jeden lub dwóch stron. Najczęściej podawanym w sądach argumentem są różnice nie do pogodzenia oraz ustanie współżycia. Sam rozwód nie musi byś skomplikowany – wiele par dochodzi do porozumienia u mediatora, więc zadaniem sądu jest jedynie zapoznanie się z ustaleniami podjętymi przez małżonków i ich zaakceptowanie.

Kiedy zasadne jest zatrudnienie adwokata?

W wielu sytuacjach rozwód będzie ciągnął się tygodniami – są to sprawy, w których konieczne jest podzielenie wspólnie zgromadzonego majątku oraz przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi. W takich sytuacjach zatrudnienie adwokata może okazać się niezbędne – mówią specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl.

Jakie są zadania adwokata? Przede wszystkim jest to reprezentowanie nas w sądzie – adwokat będzie służył nam radą, podpowie, jakie działania możemy podjąć, a jakich kroków nie podejmować, aby nie pogorszyć naszej sytuacji prawnej. Adwokat, po zapoznaniu się z naszą sytuacją małżeńską, przygotuje dla nas plan działania i sprawdzi, jakie kroki prawne może podjąć w naszym imieniu. Zadaniem adwokata jest składanie wniosków i pozwów w naszym imieniu. Adwokat będzie starał się, aby wynika podziału majątku czy podziału opieki nad dzieckiem wypadł na naszą korzyść.