TOP

Dobry leasing na samochód – o czym warto wiedzieć?

Leasing samochodów cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy doceniają go nie tylko ze względu na niższy koszt niż koszt kredytu. Leasing umożliwia także skorzystanie z licznych odpisów w ramach kosztów uzyskania przychodu, co z kolei ma pozytywny wpływ na koszt prowadzenia działalności.

Czym się charakteryzuje dobry leasing na samochód

Przedsiębiorcy mogą nabywać samochody korzystając z kredytów samochodowych lub wybierając dobry leasing samochodów dla firm. W praktyce oznacza to możliwość zaoszczędzenia około 20%, bo mniej więcej tyle oszczędności daje skorzystanie z leasingu w porównaniu z kredytem celowym na zakup środków transportu. Nie jest to jedyna korzyść dla przedsiębiorców, którzy mogą się zastanawiać: samochody w leasing – czy to się opłaca? Oczywiście tak, pod warunkiem, że leasing zostanie jednoznacznie określony jako leasing operacyjny lub finansowy. Wskazanie rodzaju leasingu przesądza o niektórych kosztach, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i które są dość ściśle związane z samym leasingiem. Jednak przed skorzystaniem z możliwości leasingu warto pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Dobry leasing samochodów dla firm oznacza, że to leasingodawca jest właścicielem leasingowanego pojazdu, natomiast użytkownik (leasingobiorca) takiego pojazdu może na koniec trwania umowy leasingu wykupić pojazd. Kolejna różnica dotyczy samej procedury finansowania. Leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy, dlatego nie ogranicza jego możliwości względem produktów kredytowych w bankach.

Samochody w leasing – czy to się opłaca?

Dobry leasing na samochód to jednak przede wszystkim korzyści finansowe dla przedsiębiorcy. Podpisując umowę leasingu i spłacając miesięczną ratę leasingu uzyskuje on prawdo do użytkowania pojazdu, przy czym na koniec trwania umowy leasingu może pojazd wykupić. Korzystanie z takiego pojazdu oznacza możliwość dokonywania odpisów z tytułu amortyzacji środka trwałego, kosztów eksploatacji i napraw pojazdu oraz kosztów paliwa. W przypadku paliwa przedsiębiorcę nie obowiązuje konieczność prowadzenia rejestru, związanego z rejestracją przebytych kilometrów w ramach tzw. kilometrówki. Oznacza to, że leasing pojazdu znosi limity kilometrów, jakie obowiązują w przypadku pojazdów użytkowanych przez przedsiębiorców. Do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczać opłaty związane z samym leasingiem, w tym również wysokość raty leasingu jeśli zaciągnięty leasing był leasingiem operacyjny. Po stronie leasingodawcy leży z kolei ubezpieczenie leasingowanego pojazdu. Wielu leasingodawców stosuje dodatkowe rozwiązania typu assistance, umożliwiając w ten sposób np. korzystanie z samochodu zastępczego po wypadku.

Coraz częściej dobry leasing samochodów dla firm oznacza, że leasingobiorca musi wpłacić część wartości leasingowanego pojazdu. Jednocześnie leasingiem można objąć pojazdy nowe i używane, zarówno osobowe, jak i ciężarowe. Niektóre firmy leasingowe oferują także możliwość leasingu naczep czy dodatkowych pojazdów w ramach rozbudowy floty samochodowej.

Categories Ciekawe